sobota, 4 maja 2024
HotMoney

Jazda na światłach przez całą dobę – za i przeciw

Światła auta

W Polsce obowiązuje nakaz jazdy na światłach przez całą dobę, choć wyjątkiem są szczególne sytuacje, w których można używać wyłącznie świateł do jazdy dziennej. A co dokładnie mówią na ten temat przepisy i jakie są argumenty zwolenników oraz przeciwników tego rozwiązania? Podpowiadamy.

Światła mijania – kiedy muszą być załączone?

Światła mijania należą do obowiązkowego wyposażenia każdego samochodu, w myśl przepisów powinny być też włączone przez całą dobę, niezależnie od panujących na drodze warunków atmosferycznych.

To, co jest istotne, to fakt, że wraz z włączeniem świateł mijania, automatycznie załączane są światła pozycyjne. Co to daje? Samochód jest oświetlony również z tyłu, dzięki czemu zwiększa się jego widoczność na drodze.

I to właśnie względami bezpieczeństwa kierują się rządzący, którzy nie chcą znieść tego nakazu, mimo poparcia ze strony wielu kierowców. Czy jest to adekwatny kierunek? Tu już pojawiają się wątpliwości, ponieważ w takich krajach jak Austria czy Niemcy jazda z włączonymi światłami mijania w dzień jest zalecana, lecz nie obowiązkowa w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

zobacz także:  Koszty izolacji termicznej domu. Ile kosztuje ocieplenie ścian, stropu, dachu?

Światła do jazdy dziennej – kiedy mogą być załączone?

Kierowcy, którzy posiadają oprócz świateł mijania, światła do jazdy dziennej, mogą ich używać od zmierzchu do świtu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza. Przy czym co istotne, światła do jazdy dziennej oraz mijania nie powinny być załączone jednocześnie.

A co rozumieć pod pojęciem „normalna przejrzystość powietrza”? Przede wszystkim dobrą widoczność na drodze. W praktyce kierowcy, gdy tylko pojawi się mgła lub zacznie się ściemniać, powinni niezwłocznie załączyć światła mijania. Jednak i to budzi wiele kontrowersji. Dlaczego? Ponieważ gdy światła do jazdy dziennej są włączone, pojazd nie jest oświetlony z tyłu. A w pochmurny dzień, gdy ocena przejrzystości powietrza jest utrudniona, auto może być niedostatecznie widoczne.

Problemem mogą okazać się także niefabryczne, samodzielnie montowane cienkie paski LED-ów, które choć spełniają warunki świateł do jazdy dziennej, są często niezauważalne przez innych kierowców.

Obowiązek jazdy na światłach przez całą dobę – za i przeciw

Przeciwnicy tego rozwiązania argumentują, że w krajach, w których obowiązek ten nie występuje, bezpieczeństwo na drodze jest i tak na wyższym poziomie, niż w Polsce, co sugeruje, że może wcale nie o światła tu chodzi.

zobacz także:  Ile kosztuje prawo jazdy? Ile kosztują dodatkowe egzaminy w WORD?

Na polskich drogach sytuacja jest jednak bardziej skomplikowana. Dlaczego? Ponieważ kierowcy często nawet przy małej widoczności zapominają włączyć światła czy też jeżdżą cały czas na światłach do jazdy dziennej, co np. w tunelu jest zabronione. Co prawda pojawia się coraz więcej nowoczesnych aut, które same dostosowują rodzaj świateł do warunków, jest ich nadal za mało.

Dlatego zacząć należałoby od zmiany mentalności kierowców. Z drugiej strony wystawianie mandatów za jazdę bez świateł w słoneczny dzień sprawia, że stawiane są pytania o to, czy faktycznie dba się bezpieczeństwo na drodze…

komentarze 4

  1. zebra pisze:

    Moim zdaniem nakaz jazdy z włączonymi światłami nie jest złym pomysłem, ale jeśli chodzi o mandaty za ich brak w słoneczne dni, to faktycznie, policja mogłaby przymykać na to oko, albo dawać co najwyżej upomnienia.

  2. . pisze:

    Jestem za jazdą cały czas z włączonymi światłami. Ułatwia to wiele kwestii. Chociażby pokazuje, które auta na parkingu zamierzają ruszać z miejsca. Auto ze światlami jest bardziej widoczne.

  3. światła pisze:

    mi się zdarzyło, że policjanci migali mi długimi, żebym włączyła światła, więc nie zawsze tylko mandaty wlepiają. i jestem za jazdą cały czas na światłach, już mi wystarczy jak jakieś półgłówki jeżdżą na dziennych we mgle lub wieczorem

  4. R pisze:

    Najwieksza bzdura 100 lecia.polaczki dzieci w lampki choinkowe ubiora bo przecież nie widać

Dodaj Twój komentarz