Żydzi chcą od Polski gigantycznych pieniędzy. Bezprawnie

25.07.2012 12:29
POT

Fot. POT

Chodzi o minimum 60 miliardów dolarów.

Amerykańskie środowiska żydowskie znowu występują o zwrot mienia. Wartość roszczeń to minimum 60 mld dolarów. Zdaniem wielu nie mamy już żadnych zobowiązań wobec Żydów, a ich roszczenia są bezpodstawne.

Mowa o odszkodowaniach za mienie utracone podczas wojny i po jej zakończeniu. Zdaniem strony żydowskiej Polska powinna zapłacić odszkodowania lub zwrócić nieruchomości odebrane Żydom przez Niemców w czasie II wojny światowej. Nieruchomości te po wojnie jako mienie poniemieckie lub pozbawione właścicieli, stały się własnością polskiego państwa. Chodzi również o nieruchomości przejęte za czasów Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej na podstawie decyzji nacjonalizacyjnych.

Od tego typu roszczeń prawdopodobnie nie ma ucieczki, organizacje żydowskie nie odpuszczą. Sprawa wraca jak bumerang. Środowiska żydowskie od lat krytykują Polskę za brak ustawy reprywatyzacyjnej i zawieszenie prac nad nią z powodu kryzysu.

W ubiegłym roku Światowy Kongres Żydów, Światowa Organizacja Żydowska ds. Restytucji Mienia oraz przedstawiciele władz USA wyrazili "głębokie rozczarowanie, smutek i żal" w związku z zawieszeniem prac nad ustawą reprywatyzacyjną w Polsce. Restytucji mienia żydowskiego domaga się także naczelny rabin Polski Michael Schudrich. Twierdzi, że odmowa zwrotu majątku jest "niemoralna".

Wzywają do bojkotu Polski

Jeszcze dalej z tego samego powodu posunął się Menachem Z. Rosensaft, radca generalny Światowego Kongresu Żydów. W marcu 2011 roku wezwał żydowskich turystów i biznesmenów do bojkotu naszego kraju. Jego zdaniem społeczność żydowska, a w szczególności ocaleni i ich rodziny, powinna przestać wpompowywać dolary w turystykę i inne dziedziny polskiej gospodarki.

Jest jednak jeden problem. Otóż przedstawiciele środowisk żydowskich i diaspory w USA nie chcą przyjąć do wiadomości, że Polska nie ma żadnych niezrealizowanych zobowiązań dotyczących zwrotu mienia. Reprywatyzacja w Polsce trwa od lat, zwróciliśmy w tym czasie dziesiątki tysięcy majątków na drodze administracyjnej i sądowej. Warto dodać, że w 1997 roku Polska uregulowała kwestię majątku publicznego, a gminy żydowskie dostają za nie rekompensatę

Dlatego roszczenia są bezpodstawne

Takie stanowisko w wywiadzie dla "Przekroju" dobitnie wyraził Jan Bogutyn, prezes Interrisk Towarzystwa Ubezpieczeń SA, b. wiceminister finansów:
Jako obywatel jestem zbulwersowany ostatnio podnoszonymi roszczeniami. Uważam, że nie powinniśmy mieć już żadnych zobowiązań, bo w świetle porozumień z okresu mojej pracy w Ministerstwie Finansów ten problem został uregulowany za czasów PRL.
Jego zdaniem jeszcze na początku lat 60. w sposób prawie idealny rząd polski wynegocjował rozliczenie za majątek, który został znacjonalizowany, a należał do obywateli innych krajów, w tym Amerykanów. Efektem była polsko-amerykańska umowa z 1960 r. w tej sprawie.
Stany Zjednoczone zrzekły się prawa do reprezentowania w tego typu sprawach swoich obywateli i wzięły na siebie obowiązek rozdystrybuowania wielomilionowych odszkodowań, które Polska wtedy wypłaciła USA - powiedział Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych.
Sikorski przypominał też, że w Polsce istnieje zwykła droga sądowa, którą można wykorzystać w celu restytucji mienia.

Żydzi mogą nam pożyczyć na odszkodowania

Różnie szacuje się wartość ewentualnych roszczeń. Jasne jest jednak, że chodzi o gigantyczne pieniądze, których Polska nigdy nie będzie w stanie zebrać. Mówi się o kwotacdh rzędu 60 a nawet 100 miliardów dolarów. Środowiska żydowskie chcą, by pieniądze wypłacać im na podstawie "sprawiedliwej i wyczerpującej ustawy o restytucji", a cały proces zwracania majątków powinien być "niebiurokratyczny, prosty, przejrzysty i owocujący realnymi korzyściami".

Co to oznacza w praktyce? Chodzi o to, by wnioski o odszkodowanie do polskich władz można było składać w języku angielskim. Najlepiej też, by nie trzeba było okazywać żadnych dokumentów, ale wystarczyło oświadczenie osoby występującej o odszkodowanie, że jej przodkowie posiadali dany majątek w Polsce. A co jeśli spadkobiercy odebranej nieruchomości nie uda się odnaleźć? Organizacje żydowskie polecają wówczas przekazać majątki fundacjom dbającym o dziedzictwo żydowskie.

Jak już wspomnieliśmy, zdobycie tak dużej kwoty przez Polskę jest niemożliwe. Jest na to recepta. Proponowali ją nam Stuart Eisenstat czy David Peleg, były ambasador Izraela w Polsce. Odszkodowania możemy wypłacać w ratach. W razie potrzeby pieniądze na odszkodowania możemy także pożyczyć.
Tagi: majatek, odszkodowanie, roszczenia, wojna, Żydzi

Następny tekst:

PAP/Roman Jocher NIK: Tak urzędnicy Pawlaka szastali publicznymi pieniędzmi

Dodaj komentarz

Komentarze

Gość 2012-07-25 00:16:38 Odpowiedz Zgłoś

a moze zazadac zwrotu wschodnich rubiezy i dostepu do Morza Czarnego?
34+

Gość 2012-07-25 00:17:11 Odpowiedz Zgłoś

A nie tak dawno Żydzi dostali od Niemiec - jako odszkodowanie za II Wojnę Światową - wojenny okręt podwodny... I mało im i mało.
9+

Mefistofeles 2012-07-25 00:44:41 Odpowiedz Zgłoś

Żydzi chcą tej ustawy bo wiedzą, że przed sądami okazałoby się, że te ich majątki zostały zniszczone podczas działań wojennych, albo były starymi zapuszczonymi i nic nie wartymi kamienicami. Moja rada zwodzić ich i nic nie płacić. Niech się procesują na normalnej ścieżce sądowej. A tak na marginesie podobno w XV wieku Hiszpania wyrzuciła ze swojego kraju prawie milion Żydów konfiskując ich majątki, a jakoś nigdzie nie słyszałem aby Hiszpanie z tego powodu kiedykolwiek wypłacili jakieś odszkodowania. A na koniec niech Żydzi wypłacą odszkodowania Egipcjanom za te złote i srebrne naczynia, które ukradli swoim egipskim pracodawcom wychodząc z "ziemi Egipskiej z domu niewoli" w czasach Mojżesza ;-]
41+

Gość 2012-07-25 01:03:06 Odpowiedz Zgłoś

Gość ż×ydzi juz duzo nakradli przez 67 lat od zakonczenia wojny


To jest prawda , o której wielu nawet nie wie bo we wszystkich aferach żydów w powojennej Polsce nasz kraj stracił 950 bln złotych.
28+

Gość 2012-07-25 01:04:46 Odpowiedz Zgłoś

do niemiec i rosji po kase ale zeby nie bylo my was po domach chowac nie bedziemy
18+

Gość 2012-07-25 01:05:53 Odpowiedz Zgłoś

koko euro spoko: Chirurg z Izraela mówi: "U nas medycyna jest tak zaawansowana, ze jesteśmy w stanie obciąć facetowi jaja, przeszczepić drugiemu i już po 6-ciu tygodniach będzie biegać w poszukiwaniu pracy". Chirurg z Niemiec mówi na to: "Chwale bardzo za takie osiągnięcia, ale to i tak mało. U nas jesteśmy w stanie wyciąć komuś połowę mózgu, przeszczepić drugiej osobie i już po 4-ech tygodniach będzie latać w poszukiwaniu pracy". Rosyjski chirurg włącza się: "Panowie! Niewątpliwie są to osiągnięcia, ale nie ma co ich równać z naszymi! Jesteśmy w stanie wyciąć polowe serca człowiekowi, przeszczepić drugiemu i już po 2-och tygodniach będzie biegać jak nowo narodzony w poszukiwaniu pracy". Polski Chirurg na to: "Panowie, wasze badania i osiągnięcia są godne podziwu, ale jakaż to pomoc dla jednego człowieka? U nas w Polsce jak 5 lat temu zgarnęliśmy jednego faceta bez jaj, bez mózgu i bez serca. Zrobiliśmy z niego premiera i teraz... cały kraj szuka pracy!
50+

Gość 2012-07-25 01:06:54 Odpowiedz Zgłoś

jest coraz gorzej, albo po prostu na to wszystko uwagi nie zwracałem...
7+

gsfdg 2012-07-25 01:21:17 Odpowiedz Zgłoś

cała Polska się ich wstydzi
8+

Gość 2012-07-25 01:30:11 Odpowiedz Zgłoś

"Chodzi o minimum 60 mln zł."

"Wartość roszczeń to minimum 60 mld dolarów."

Jezusie Chrystusie. I tak dużo.
3+

Gość 2012-07-25 01:33:50 Odpowiedz Zgłoś

Artykuł mówiący prawdę ale żydostwo znajdzie sposób na to aby ich działania były "zgodne z literą prawa" ;/
4+
Strona 1 z 30 1 2 3
9 To już prawdziwa inwazja małych polskich browarów. Zobacz, co oferują 17.10.2014 15:16
11 To McDonald's? Niezupełnie... Zobacz, jak podrabiają słynne hamburgery 03.09.2014 10:30
Sponsorowane