Uwaga na strażników miejskich. Będą nam wchodzić do mieszkań

21.05.2014 09:12

Fot. YouTube

Samorząd liczy na pieniądze z mandatów.

Od dziś we Wrocławiu będzie 30 nowych etatów dla strażników miejskich. Władze Wrocławia nie ukrywają, że nowi strażnicy mają być czymś w rodzaju śmieciowej policji. Na 30 nowych etatów w straży miejskiej Wrocław wyda w tym roku 1,2 mln zł. Miejscy urzędnicy uważają bowiem, że mieszkańcy nie stosują się do zasad wprowadzonych rok temu w nowej ustawie śmieciowej.

Za różne wykroczenia związane z wyrzucaniem śmieci grożą spore kary. Np. 500 zł mandatu grozi nam na za nielegalne wyrzucenie odpadu wielkogabarytowego (w rodzaju mebla) lub wyspanie śmieci obok kontenera. Mandat grozi też nam wtedy, jeśli do pojemników wrzucamy gruz, baterie, jarzeniówki.

W ramach swoich zadań strażnicy będą sprawdzać prawdziwość złożonych przez mieszkańców deklaracji śmieciowych - przede wszystkim to, ile osób faktycznie przebywa w mieszkaniu. Rzecznik wrocławskiej Straży w rozmowie z nami nie ukrywał, że stosowane będą wszelkie dostępne metody, na przykład przesłuchiwanie sąsiadów i... sprawdzanie ilości wyrzucanych przez nas śmieci.

Ale to nie wszystko. Ustawa śmieciowa rozciągnęła na wszystkich obywateli uprawnienia kontrolne, które organom samorządowym przyznała wcześniej ustawa Prawo ochrony środowiska. A ta zezwala na przeprowadzanie przez strażników inspekcji w prywatnych nieruchomościach pomiędzy godzinami 6 a 22. Oto dokładne zapisy prawa:

Art. 379. 1. Marszałek województwa, starosta oraz wójt, burmistrz lub prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska w zakresie objętym właściwością tych organów.
2. Organy, o których mowa w ust. 1, mogą upoważnić do wykonywania funkcji kontrolnych pracowników podległych im urzędów marszałkowskich, powiatowych, miejskich lub gminnych lub funkcjonariuszy straży gminnych.
3. Kontrolujący, wykonując kontrolę, jest uprawniony do:
1)   wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektu lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 - na pozostały teren;
2)   przeprowadzania badań lub wykonywania innych niezbędnych czynności kontrolnych;
3)   żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym do ustalenia stanu faktycznego;
4)   żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli.
4. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta, starosta, marszałek województwa lub osoby przez nich upoważnione są uprawnieni do występowania w charakterze oskarżyciela publicznego w sprawach o wykroczenia przeciw przepisom o ochronie środowiska.
5. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta, starosta lub marszałek województwa występują do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska o podjęcie odpowiednich działań będących w jego kompetencji, jeżeli w wyniku kontroli organy te stwierdzą naruszenie przez kontrolowany podmiot przepisów o ochronie środowiska lub występuje uzasadnione podejrzenie, że takie naruszenie mogło nastąpić, przekazując dokumentację sprawy.
6. Kierownik kontrolowanego podmiotu oraz kontrolowana osoba fizyczna obowiązani są umożliwić przeprowadzanie kontroli, a w szczególności dokonanie czynności, o których mowa w ust. 3.

Jak wyjaśnili nam prawnicy, oznacza to, że jeśli strażnicy miejscy pojawią się u nas twierdząc, że prowadzą działania w sprawie śmieci, to musimy ich wpuścić do swojego mieszkania. Jeśli odmówimy, to strażnicy mogą wezwać policję i wejść przy użyciu siły.

Oczywiście te przepisy działają nie tylko we Wrocławiu, ale w całym kraju. Niewykluczone, że podobne działania podejmą wkrótce strażnicy w innych miastach.

Należy na koniec podkreślić, że nakaz jest niezbędny tylko do szczegółowego przeszukania nieruchomości. Funkcjonariusze mogą wejść na posesję bez nakazu.

Tagi: mandat, śmieci, straż miejska, strażnicy, Wrocław

Następny tekst:

Ochroniarz poturbował kobietę w szpitalu. Bo lekarz się zdenerwował?

Dodaj komentarz

Komentarze

Gość 2014-05-21 09:40:08 Odpowiedz Zgłoś

Juz ich wpuszczam... Wypad z mojego domu!!!!!
566+

Gość 2014-05-21 09:40:52 Odpowiedz Zgłoś

oczywiscie smieci najwazniejsze, a to ze sa wlamania, kradzieze i rozboje, to juz nie ich dzialka, bo tutaj nie da sie kasy zarobic.
562+

berg 2014-05-21 09:43:40 Odpowiedz Zgłoś

Będą wybory, wybierać tylko takich którzy zadeklarują likwidację tych kundli ze strażm.
577+

Gość 2014-05-21 09:46:17 Odpowiedz Zgłoś

Jak ja sie ciesze ze wyjechalem z tego "grodu"... czekam jak obcy zagrabia do ten przychowek to moze oni nie pozwola soba pomiatac... niestety Polak juz tak ma-blizej nam do ruskiego niz rzymianina...
67+

Gość 2014-05-21 09:49:14 Odpowiedz Zgłoś

Tak się rodzi totalitaryzm. Władza robi sobie furtki nawet w ustawie o śmieciach.
223+

true 2014-05-21 09:49:42 Odpowiedz Zgłoś

teraz mówią, że będą chodzić i śmiec***ilnować, a za 4 mieś. kupią 15 fotoradarów, bo tych 30 nie ma co robić i kasa miejska pusta
80+

Gość 2014-05-21 09:53:06 Odpowiedz Zgłoś

Tylko na początek a później jak reszta będą się chować w kontenerach z radarem i robić fotki kierowcom.
72+

Gość 2014-05-21 09:53:22 Odpowiedz Zgłoś

konradwal Wrocławianie! Przy najbliższych wyborach władz miejskich zadawajcie pytanie: "kiedy pan(ni) zlikwiduje "straż miejską"?" Jeśli nie zlikwiduje, to należy takiego kandydata pognać. To samo dotyczy innych miejscowości.
Problem w tym, że etaty w straży dostają rodziny, znajomi i kolesie władzy. Więc która władza odetnie koryto dla swoich ziomków?
147+

Tweety 2014-05-21 09:53:57 Odpowiedz Zgłoś

no to wladze wroclawia wyrzucily wlasnie 1,2 mln rocznie na zatrudnienie kolejnych krewnych. ciekawe kto tam rzadzi ?
49+

obserwator 2014-05-21 09:55:22 Odpowiedz Zgłoś

do domu może wejść tylko osoba z nakazem sądowym (znaczy policjant, prokurator) straż miejska czy inna nie ma takich uprawnień.
58+
Strona 1 z 37 1 2 3
9 To już prawdziwa inwazja małych polskich browarów. Zobacz, co oferują 17.10.2014 15:16
11 To McDonald's? Niezupełnie... Zobacz, jak podrabiają słynne hamburgery 03.09.2014 10:30
Sponsorowane