czwartek, 28 marca 2024
HotMoney

Coca Cola, jak powstała? Jaką ma historię? Czy logo Coca Coli jest najdroższe?

Butelka coca coli

Coca Cola to od lat jedna z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych marek napojów gazowanych na świecie. Kiedy powstała? Skąd wziął się pomysł na taki napój? Co warto wiedzieć o logo marki? Poniżej historia Coca Coli.

Historia Coca Coli

Historia Coca Coli sięga dosyć daleko w przeszłość, bo do końca XIX wieku w Stanach Zjednoczonych. Sama receptura napoju została opracowana w 1886 roku przez J. S. Pembertona, który był… farmaceutą. Z początku napój nie cieszył się dużym zainteresowaniem, ale zmieniło się to w momencie, gdy napój został przejęty przez Asę Candlera, który jednocześnie w 1893 roku oficjalnie zarejestrował markę. Był zdolnym marketingowcem i dzięki dobrej reklamie popularny dziś napój gazowany stał się istnym hitem. Już w przeciągu kilkunastu następnych lat zyski ze sprzedaży były liczone w milionach.

Ekspansja Coca Coli poza Stany Zjednoczone rozpoczęła się w 1906 roku, wtedy to napój trafił na Kubę i do Panamy. Do Chin trafił dopiero w 1978 roku, kiedy to władze państwa zezwoliły na jego sprzedaż. Coca Cola sprzedawana jest w butelkach od 1894 roku, a w puszkach od 1955 roku. Obecnie na napój dostępny jest praktycznie wszędzie i w wielu wariantach smakowych.

zobacz także:  Ranking lokat wrzesień 2019

Jaka jest receptura Coca Coli?

Pierwotną recepturę Coca Coli opracował J. S. Pemberton. Jako farmaceuta miał dostęp do różnego rodzaju ziół i medykamentów. Jako weteran wojny secesyjnej uzależnił się od morfiny i kokainy. Pracował na stworzeniem specyfiku na ukojenie nerwów, do czego wykorzystywał liście koki oraz orzeszków kola. Tak właśnie powstała znana dziś Coca Cola. Wspólnik Pembertona wymyślił nazwę oraz wykaligrafował znane dziś logo. Rzecz jasna współcześnie Coca Cola nie ma w swojej recepturze liści koki, została ona usunięta, a sama receptura uległa lekkiej zmianie. Jest to jednocześnie strzeżona tajemnica i nikt nie wie, co właściwie znajduje się w napoju.

Puszki coca coli i szklanki

Ile warte jest logo Coca Coli?

O ile samo stworzenie rozpoznawalnego na całym świecie loga nie kosztowało nic, w końcu nazwę i zapis stworzył asystent twórcy napoju, to sama marka i logo są dziś warte krocie. Przez lata logo uległo kilku zmianom, lepszym czy gorszym, ale obecnie nawiązuje do pierwotnej klasyki. Nazwa Coca Cola zapisana jest popularną pod koniec XIX wieku czcionką Spencerian, a pod logotypem znajduje się pojedyncza biała fala. Jeszcze do niedawna, było to najdroższe logo na świecie, ale obecnie zostało wyprzedzone przez znane marki z branży technologicznej, czyli Apple, Google, Microsoft, Facebook czy Amazon.

zobacz także:  Ubezpieczenia popularne w Polsce, czy Ty także je masz?

Kiedy Coca Cola pojawiła się w Polsce?

W przypadku Polski, ten popularny napój pojawił się u nas w 1957 roku. Początkowo były wielkie pralny, w których miał powstać zakład produkcyjny Coca Coli oraz licencjonowanych szklanek na terenie kraju, a także mieć prawo do eksportu napoju do innych państwa bloku wschodniego. Przedsięwzięcie to zostało jednak zablokowane przez władze centralne, przez co dostępność Coca Coli została mocno ograniczona na wiele lat. Dopiero w 1972 roku władze doszły do porozumienia z koncernem i rozpoczęła się produkcja Coca Coli w Polsce, a tym samym zwiększono też jej dystrybucję. Obecnie są u nas dwa zakłady produkcji, jeden niedaleko Krakowa, drugi koło Warszawy.

komentarze 4

  1. Demi pisze:

    Szczerze mówiąc wolę Pepsi 😛

  2. Coca pisze:

    Nie wiedziałam, ze historia tego napoju jest tak długa. Osobiście bardzo rzadko piję tego typu napoje, ale faktycznie, coca-coli nie da się podrobić.

  3. Kami pisze:

    Wolę Coca-colę niż Pepsi.Smak jest zupełnie inny, masz rację. Nie wiedziałam, że to taka historia. Ja rzadko piję, tylko z whisky.

  4. Flores pisze:

    Coca-Cola ma chyba mniej cukru niż Pepsi, przynajmniej takie mam wrażenie jak je piję. Większość osób wie, jaka ona jest niezdrowa, ale od czasu do czasu można pozwolić sobie na taką przyjemność 🙂

Dodaj Twój komentarz