piątek, 19 kwietnia 2024
HotMoney

Kiedy skończy się ropa, węgiel i gaz? Czy paliwa nieodnawialne mogą się skończyć?

Wydobycie ropy naftowej

Ropa, gaz i węgiel to naturalne bogactwa ziemi, z których korzystamy do wielu wieków i póki co wygląda na to, że nie mamy innych perspektyw na pozyskiwanie energii, a przynajmniej nie tak dobrych. Są to jednak źródła, które prędzej czy później się wyczerpią, tylko kiedy? Na jak długo starczy nam nieodnawialnych źródeł energii?

Czym są źródła energii nieodnawialnej?

Nieodnawialne źródła energii to niż innego, jak wszelkie źródła, z których korzystamy i wydobywamy, a które nie są w stanie odnowić się w krótkim czasie. Należy do nich ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel kamienny, brunatny, torf i uran. Te wszystkie paliwa powstają w ziemi, ale wytworzenie ich naturalnych zasobów trwa wiele tysięcy lat. Ziemia posiada dużą ilość deuteru, jednak ich samoistne odnowienie nie jest możliwe. Co za tym, idzie, ludzie korzystając z paliw nieodnawialnych systematycznie zubażają zasoby planety, aż do jej całkowitego wyczerpania. Ponieważ korzystamy z nich już od kilkuset lat, ciężko nam wyobrazić sobie, by nagle zniknęły, trzeba jednak uświadomić sobie jedno – w końcu to nastąpi i wcale nie jest to perspektywa aż tak odległej przyszłości.

zobacz także:  Kredyt hipoteczny dla singla - co warto wiedzieć?

Kiedy skończy się ropa naftowa?

Ropa naftowa to obecnie jeden z najpopularniejszych źródeł energii, która chętnie jest poszukiwana. Szacuje się, że na całym świecie zasoby ropy są naprawdę ogromne i gdy w jednym miejscu zostanie on wyczerpany, zaraz odkrywa się nowe miejsce. Patrząc jednak na obecną ilość wydobywanej ropy, szczególnie przez Stany Zjednoczone, Chiny czy Arabię Saudyjską, niektórzy wieszczą rychłe wyczerpanie jej zasobów. Już kilkadziesiąt lat temu twierdzono, że ropy starczy na jakieś 20 lat, a po 40 latach nadal jest ona wydobywana i to jeszcze efektywniej. To może jednak nie potrwać długo. W najgorszym scenariuszu, ropa naftowa skończy się według różnych szacunków w 2050-2070 roku. Mamy więc przed sobą w najlepszym przypadku jeszcze około 50 lat. Nic dziwnego, że tak gwałtownie poszukiwane są nowe źródła ropy – stare powoli się wykańczają.

Kiedy skończy się węgiel?

W przypadku węgla i to zarówno tego kamiennego, jak i brunatnego sytuacja wcale nie jest tak dramatyczna, jak mogłoby się wydawać, choć ilość jego zasobów może być różna w różnych częściach świata. Szacuje się, że może być on wydobywany jeszcze przez okres 300 lat, według najbardziej optymistycznych danych, według tych bardziej pesymistycznych, węgiel skończy się już za ok. 40 lat. Ta druga możliwość najbardziej pasuje do złóż węgla znajdujących się w Polsce, gdzie jest on wydobywany już od ponad 100 lat. Za kilkadziesiąt lat złoża węgla będą już tak małe, że nie będzie czego wydobywać. Na całym świecie schyłek czarnego złota może nastąpić nieco później.

zobacz także:  Soczewki kontaktowe – typy soczewek, ile kosztują soczewki?

Kopalnia węgla

Kiedy skończy się gaz?

Gaz ziemny to kolejne najpopularniejsze źródło energii, z którego korzystamy i które jednocześnie systematycznie się kurczy. Sytuacja tutaj wygląda nieco lepiej niż w przypadku ropy, ale gorzej niż przy węglu. Szacuje się bowiem, że gazu ziemnego wystarczy na świecie jeszcze na około 160 lat. Nie brzmi to zbyt optymistycznie i niestety nie jesteśmy w stanie nic na to poradzić. Paliwa nieodnawialne mają to do siebie, że raz zużyte nie pojawią się ponownie.

Jaki wpływ ma wydobycie paliw nieodnawialnych na środowisko?

Niestety, ale trzeba też wziąć pod uwagę wpływ, jaki ma wydobycie paliw nieodnawialnych z głębi ziemi, a trzeba od razu zaznaczyć, że jest to wpływ niemały. Duże zapotrzebowanie na energię sprawia, że poszukuje się nowych jej źródeł, wyrywając ją z ziemi i nie zwracając uwagi na to, jak wpłynie to na ekosystem naszej planety. Choć staramy się wprowadzić wiele ograniczeń, mających na celu polepszenie stanu planety, najwięksi wydobywcy jak stany Zjednoczone czy Chiny jednocześnie produkują najwięcej szkodliwych substancji. Czy można to jakoś zmienić? To trudna sztuka.

zobacz także:  Najmniejszy pies świata: jaka rasa, ile kosztuje?

Jaka jest alternatywa dla paliw nieodnawialnych?

Z pewnością alternatywą dla paliw nieodnawialnych, są paliwa odnawialne, jednak ich uzyskanie nie jest takie proste i mniej efektowne, niż w przypadku tych pierwszych. Mimo wszystko, patrząc na to, jak powoli ubywa nam węgla, ropy i gazu, w końcu trzeba będzie opracować skuteczną formę pozyskiwania dużej ilości energii z innych źródeł. Co zalicza się do paliw odnawialnych? Z pewnością jest to energia słoneczna, energia wodna, energia wiatrowa, biopaliwa, a także energia geotermalna.

Wszystko to brzmi bardzo zachęcająco i jest już wykorzystywane, jednak na znacznie mniejszą skalę. Aby było możliwe pozyskiwanie energii na skalę globalną, trzeba ulepszyć technologię w tym kierunku. Co więcej jest to naprawdę ogromny zasób energii, który w całości mógłby zaspokoić potrzeby wszystkich ludzi (a nawet więcej!), problem polega na tym, że obecnie ich wykorzystanie jest mało opłacalne i kosztowne (niskie dopłaty w stosunku do paliw nieodnawialnych), jak i nie dają wystarczająco dużej energii (braki technologiczne). Może w przyszłości się to zmieni.

komentarze 2

  1. Kuba pisze:

    Wszystko kiedyś się skończy. Oby węgiel jak najszybciej, bo tylko zatruwa powietrze. Znów rozpoczynamy sezon na smog…

  2. Wincenty pisze:

    Moim zdaniem mogą się skończyć, ale coraz częściej wykorzystywana jest energia odnawialna. Szkoda tylko, że ceny są tak wysokie. Weźmy na przykład taką fotowoltaikę – ogromny koszt!

Dodaj Twój komentarz