Przedawnienie abonamentu RTV. Nie musisz płacić, jeśli...

22.04.2013 14:40

Fot. sxc.hu

Nie płaciłeś abonamentu RTV? Sprawdź, ile czasu musisz drżeć w obawie przed ściągnięciem zaległości. 

Coraz więcej osób dostaje od Poczty Polskiej list z żądaniem zapłacenia zaległego abonamentu RTV. Bardzo często jest to kwota za 5 lat i razem z odsetkami wynosi nieco ponad 1460 złotych. Skąd się bierze ta kwota i dlaczego Poczta Polska żąda zapłaty za taki właśnie okres? 

Rzecznik Poczty Polskiej, Zbigniew Baranowski, wyjaśnia, że zaległe zobowiązania z tytułu RTV przedawniają się w tym samym okresie co należności podatkowe, czyli wraz z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności.

Tak więc zaległości naliczone od stycznia 2008 roku przedawnią się pod koniec 2013 roku. I za ten okres mogą się teraz spodziewać wezwania do zapłaty osoby, które nie płaciły abonamentu RTV. 

Ignorowanie wezwania nie ma większego sensu - należność za abonament może być ściągnięta z nadpłaty podatku, konta bankowego czy z pensji. 

Tagi: abonament RTV, kiedy przedawnia się abonament RTV

Następny tekst:

Polecenie zapłaty służy naciąganiu? Klienci mają dosyć

Dodaj komentarz

Komentarze

Gość 2013-04-23 12:27:37 Odpowiedz Zgłoś

nakaz do zapłaty poczta może uzyskać dopiero wnosząc sprawę do sądu bo nie jest już urzędem państwowym tylko spółka handlową i obowiązują ją normalne procedury,poza tym okres wsteczny to 3 lata dla podmiotów gospodarczych,nie mówiąc już o nowej umowie,która należałoby wpierw podpisać z poczta polską bo stara już nie obowiazuje, nie dajcie sie zastraszyć,najlepiej jakiś pozwem zbiorowy zrobić
3+

Gość 2013-04-23 12:47:41 Odpowiedz Zgłoś

a ktos podpisywal jakas umowe o placenie abonamentu? nie wiec żadania sa bezpodstawne! won z tym komunistycznym podatkiem!
2+

Pani Eliza 2013-04-23 12:52:40 Odpowiedz Zgłoś

Noz sie w kieszeni otwiera!Nigdy nie bylam zwolenniczka rozwiazan silowych,ale przydaloby sie male trzesienie "ziemi" i wytrzebienie patologii w sferach rzadzacych i urzedniczych!!!!
2+

ANTYMIR 2013-04-23 12:56:41 Odpowiedz Zgłoś

Osoby wezwane do zapłaty abonamentu powinny przeczytać Kodeks Spółek prawa handlowego który stanowi, że abonament jako forma rozliczenia finansowego jest możliwy jeżeli obie strony umowy... cywilno-prawnej zaakceptują jej warunki i dojdzie do zawarcia takiej umowy. Telewizja Polska SA jedynie na podstawie takiej umowy może wystąpić do drugiej strony o wypełnienie swojego umownego zobowiązania. Stworzona TVP SA; jest innym podmiotem gospodarczym niż peerelowska TVP i jako osoba prawna powinna takie umowy z odbiorcami swoich programów zawrzeć, gdyż jako Spółka prawa handlowego nie może postąpić inaczej. Żaden posiadacz telewizora w Polsce nigdy nie zawierał umowy ze spółką TVP SA. Ustawa o tzw. abonamencie dotyczyła TVP która była w PRL-u firmą państwową i która działała na zupełnie innych zasadach, w której obowiązywały ograniczenia płacowe. Ale rządzący się chcieli płacić swoim pupilom krociowe wynagrodzenia to powstała TVP SA jako spółka prawa handlowego mogła już tak działać, biznes to biznes i co komu do tego, żadne ustawy kominowe już nie obowiązywały. Zapomniano tylko, że ustawa o abonamencie też już ich nie dotyczy i tu popełniono błąd. Reasumując: Ci co płacą datki na TVP SA robią to z przyzwyczajenia oraz z braku wiedzy; nie orientują się, że nie muszą tego robić. Rada Nadzorcza TVP Spółka Akcyjna powinna być natychmiast odwołana i postawiona w stan oskarżenia pod zarzutem nienależytego sprawowania swoich funkcji, które są wysoko opłacane, a Zarząd Spółki również za bezczynność i świadome generowanie strat Spółki. Planowane na ten rok straty to ponad 60 mln zł. Pytanie co na to właściciel udziałów; pewnie też liczy na narodową zrzutkę, bo ciemny lud jest cyklicznie straszony w mediach komornikami, egzekucjami i firmami windykacyjnymi, a pranie mózgów powoduje, że ludzie coraz mniej kumają i ze strachu lub dla świętego spokoju w zębach kasę przyniosą. SN orzekł,że abonament RTV nosi wszelkie znamiona daniny publiczno-prawnej, czyli podatku. Zatem powinien nazywać się podatkiem celowym na RTV. Ciekawy jest kraj , w którym podatki kierowane są do prywatnych spółek- tu: TVP SA. Toż to kpina z prawa
5+

norzyk 2013-04-23 13:38:12 Odpowiedz Zgłoś

ilu ]kto oprócz ludzi starych zgłosił posiadanie telewizora lub radia? Czy do tej pory nikt nie zauważył trego absurdu!
1+

Gość 2013-04-23 15:24:46 Odpowiedz Zgłoś

Złodzieje i tyle. Płacic sobie każą ale jak znajoma sie chciała wyrejestrowac bo byla na przedemerytalnym (do czego miala prawo) to jej powiedzieli ze jeszcze nie moze!!! czy teraz łaskawie Poczta Polska zwroci jej pieniadze za 4 lata NIESŁUSZNIE pobieranego abonamentu???
3+

Gość 2013-04-23 16:58:55 Odpowiedz Zgłoś

Jarosław Gowin nie ma racji i formułuje szkodliwe tezy. W ordynarny i instrumentalny sposób wykorzystuje to do swoich celów politycznych, nie zachowuje się tak jak powinien członek PO - ostatnie wypowiedzi ministra sprawiedliwości o handlu polskimi zarodkami ocenia rzecznik PO Paweł Olszewski potomek ryżego esesmana.". Jak ktoś POżydów nazywa ze to szkodliwe szmaty dla Polski to walka polityczna. I o to chodzi żeby POżydów politycznie zniszczyć.
1+

Gość 2013-04-23 17:07:57 Odpowiedz Zgłoś

żydowska TVP s.a używa do walki z Polakiem Poczty Polskiej. Jeszcze doczekacie czasów jak Wojsko Polskie i Polska Policja będzie strzelać do Polaków w obronie żydowskiego rządu.
2+

Gość 2013-04-23 17:14:58 Odpowiedz Zgłoś

Poczta Polska juz nie jest polska bo Rudy ja opchnol za lapoweczke zeby córcia miala gdzie mieszkac
1+

Gość 2013-04-23 17:19:43 Odpowiedz Zgłoś

żydowska TVP s.a używa do walki z Polakiem Poczty Polskiej. Jeszcze doczekacie czasów jak Wojsko Polskie i Polska Policja będzie strzelać do Polaków w obronie żydowskiego rządu. Chyba widzą WSZYSCY jakie wyroki otrzymała żydokomuna za zamordowanie ponad 40 robotników w Gdyni w 1970 roku. Tak się morderców żydowskich kara w PAŃSTWIE PRAWA. PO 43 latach w zawieszeniu
1+

Gość 2013-04-23 17:24:20 Odpowiedz Zgłoś

Gość Ludzie, czy wy wiecie o czym skrobiecie tutaj. To już dawno nie jest abonament tylko podatek od posiadania sprzętu rtv. Ja już dawno nie płacę, stary telewizor poszedł na śmietnik, a nowy wziąłem na raty, na teściową. Z racji wieku jest zwolniona z opłaty za rtv, a tv jest jej :-)
Tylko dlaczego ten podatek jest na qrewską s.a żydowską? Tego nie wiesz?
0

Gość 2013-04-23 17:27:06 Odpowiedz Zgłoś

Ja bardzo Państwa wszystkich przepraszam.JA tak w kwestii formalnej. Co to jest ta...."telewizja"?
0

Gość 2013-04-23 17:27:17 Odpowiedz Zgłoś

Gość Ludzie, czy wy wiecie o czym skrobiecie tutaj. To już dawno nie jest abonament tylko podatek od posiadania sprzętu rtv. Ja już dawno nie płacę, stary telewizor poszedł na śmietnik, a nowy wziąłem na raty, na teściową. Z racji wieku jest zwolniona z opłaty za rtv, a tv jest jej :-)
ja płacę podatek od posiadania RTV na telewizję TRWAM.
0

Gość 2013-04-23 17:32:08 Odpowiedz Zgłoś

Gość Ja bardzo Państwa wszystkich przepraszam.JA tak w kwestii formalnej. Co to jest ta...."telewizja"?
jest to pewien majątek wypracowany przez moherów a z******y przez żydowską bandę ryżego szwabo-żyda.
2+

STOPHARACZOM 2013-04-24 14:07:41 Odpowiedz Zgłoś

Jak zwykle NIEPRAWDZIWE wiadomości majace na celu wywołanie niepokuju i poczucie zagrożenia... Przypominam ,że świńskim obowiązkiem Urzędu Skarbowego jest : wystawienie tytulu egzekucyjnego z info do banku oraz OBYWATELA,którego konto zajmuje i Informacja ,że ma 7 DNI NA ZŁOŻENIE ZARZUTÓW W TEJ SPRAWIE. brak złożenia zarzutów skutkuje zajęciem i przelaniem w/w kwoty dla haraczobiorcy.
3+
Strona 5 z 9 3 4 5 6 7
9 To już prawdziwa inwazja małych polskich browarów. Zobacz, co oferują 17.10.2014 15:16
11 To McDonald's? Niezupełnie... Zobacz, jak podrabiają słynne hamburgery 03.09.2014 10:30
Sponsorowane