PARKIET: Fixing cudów na giełdzie (+2)

13.11.2008 18:30

Pomyłka brokera mogła sprawić, że WIG20 spadł wczoraj o 4,9% , a nie o 9%

Przed fixingiem, na którym ustalane są ceny akcji na zamknięcie sesji, WIG spadał wczoraj o 7% , a WIG20 ponad 9% . Dzięki ostatnim zleceniom straty udało się zmniejszyć do odpowiednio 4,3 oraz 4,9% .

Najbardziej spektakularna zmiana dotyczyła Orlenu. Cena jego akcji na fixingu wzrosła o 13,7% , co oznacza, że w skali dnia zwiększyła się o 2,9% . Zlecenia kupna w przypadku dużych spółek (Agora, Asseco Poland, GTC, Polnord, TVN i CEZ) były na tyle duże, że nie udało się ustalić kursów zamknięcia - czytamy w "Parkiecie" .

- To dziwne zachowanie, odbiegające od tego, co działo się przez całą sesję. Podjęliśmy działania mające wyjaśnić jego przyczyny - mówił Adam Maciejewski, wiceprezes GPW.

- Wiemy już, że zlecenie pochodziło z jednego domu maklerskiego. Wyjaśniamy sytuację pod kątem ewentualnej manipulacji - tłumaczył Łukasz Dajnowicz, rzecznik KNF. Dodał, że we wrześniu KNF pytała GPW, czy rozważa wprowadzenie mechanizmów zabezpieczających przed takimi sytuacjami.

Możliwe, że zdarzenie miało związek z rewizją popularnych indeksów giełdowych obliczanych przez MSCI Barra. Najbardziej prawdopodobne jest jednak to, że dziwne zachowanie wynikało z błędu w domu maklerskim przy realizacji dużych zleceń kupna i sprzedaży wystawionych po każdej cenie - informuje "Parkiet" .

Direct do końca roku

Ubezpieczyciel do końca roku planuje uruchomienie systemu sprzedaży polis komunikacyjnych przez internet i telefon, mimo że od początku października zredukował radykalnie ich ceny. Wiele wskazuje na to, że nie ma już szans na dalsze obniżki cen, a towarzystwo poprzez direct będzie chciało dotrzeć do tych, których nie potrafię zdobyć agenci. Istnieje zagrożenie, że ci ostatni odwrócą się od PZU - czytamy w "Parkiecie" .

Paulson zmienia plan

Sekretarz skarbu Henry Paulson chce przeznaczyć połowę z wartego 700 mld USD pakietu na ułatwienie Amerykanom dostępu do kredytów. Rezygnuje przy tym z wykupu toksycznych obligacji.

www.parkiet.com
Tagi: GPW, Paulson, prasówka, ubezpieczenia

Następny tekst:

stock.xchng Inwestycje w talent. Co to takiego?

Dodaj komentarz

Komentarze

Gość 2008-11-13 13:06:59 Odpowiedz Zgłoś

taaa jasne..pomylka....i zapewne jakimś dziwnym trafem ktos na tej pomylce zarobil grube miliony.....
1-

Michał Paryjczak 2008-11-13 18:46:52 Odpowiedz Zgłoś

Pomyłka brokera mogła sprawić, że WIG20 spadł wczoraj o 4,9% , a nie o 9% - To i tak dużo
1-

Gość 2008-11-15 20:35:26 Odpowiedz Zgłoś

To nie pierwszy raz "myli się makler lub broker"tylko dziwne,ze zawsze na nie korzyść MALUCZKICH.To się KNF wysilił!!!!!!!!!!!!!! bylo wiadomo
1-

Diana 2013-10-25 01:45:11 Odpowiedz Zgłoś

żeby wspomnieć o tej działalności KNF musiałbym naispać też coś o nadmorskim połączeniu bursztynu ze złotem. Postaram się to w najbliższym czasie zrobić, chociaż przy tym, jak się o sprawie mf3wi w TVN, to jakoś coraz mniej mi się chce.Hołek ostatnio opublikował(a)..
0
4 Okropne znalezisko w cukierkach z Biedronki. Co to? 20.04.2014 07:45
5 Lidl lepszy od innych sieci? Zobacz co dali pracownikom... 13.04.2014 17:13
Zobacz, jak McDonald's wkręca klientów McDrive McDonald's potrafi się bawić. Austriacki McDonald's reklamuje się teraz klipem, na którym widać, jak wkręca swoich klientów. Podjeżdżających po...
Sponsorowane
"Sorry Cola, sorry Pepsi". Ta reklama narobiła zamieszania Reklama gazowanego napoju wywołała polityczno-ekonomiczną burzę.Zbliża się największe sportowe święto USA - Super Bowl, czyli finał ligi futbolu...