wtorek, 19 marca 2024
HotMoney

Ryanair wciąż strajkuje. Czy protesty niskobudżetowych linii lotniczych sparaliżują urlopy?

Wejście na pokład Ryanair

Sezon urlopowy w pełni, wiele osób ma już wakacje za sobą, a inni dopiero je planują lub szykują się do wypoczynku. To jednak nie oznacza, że nie zostanie on zakłócony przez plany jednej z najpopularniejszych tanich linii lotniczych. Ryanair planuje strajki, a to oznacza kłopoty dla wielu turystów, w tym także z Polski.

Dlaczego Ryanair strajkuje?

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Ryanair to irlandzkie linie lotnicze. Określane są jako jeden z największych na świecie przewoźników niskobudżetowych, w Europie są numerem 1. W strajkach chodzi głównie o jednakowe warunki. Domagają się ich związki zawodowe, które dążą do zawierania umów o pracę na podstawie prawa lokalnego, a nie irlandzkiego, niezależnie od tego czy umowa jest bezpośrednio z przewoźnikiem czy z firmą pośredniczącą. Oprócz tego, strajkujący chcą też lepszych warunków finansowych.

Strajki Ryanair w lipcu

Wielkie strajki Ryanair nie bez powodu odbywają się w sezonie letnim. Wtedy najwięcej osób korzysta z lotniczego środka transportu. Takie protesty skutecznie utrudniają pracę lotniskom, biurom podróży, a w końcu turystom, których loty nie są realizowane. Pod koniec lipca Ryanair odwołał ponad 600 lotów, a to z powodu strajku personelu kabinowego w Hiszpanii, Belgii i Portugalii. Mało tego, protesty urządziło także IALPA, czyli Irlandzkie Stowarzyszenie Pilotów.

zobacz także:  Kiedy kupować nieruchomości? Czy jest dobry czas na kupowanie nieruchomości?

Strajki Ryanair w sierpniu

Na lipcu strajki linii lotniczych niestety się nie skończyły. Ryanair znów planuje protesty i zapowiada odwoływanie połączeń, w tym także w Polski. Ogłoszono, że nie odbędzie się ponad 100 rejsów z i do Belgii, a odbędzie się to 10 sierpnia 2018 r. Co więcej, do tej akcji chcą przyłączyć się także linie ze Szwecji i Irlandii, co może oznaczać prawdziwy chaos komunikacyjny.

Odwołane loty a pasażerowie

Pasażerowie są informowani SMS-em lub e-mailem, że ich lot zostanie odwołany. Mogą uzyskać za to zwrot kosztów lub zaoferowane zostaną im alternatywne loty. Do tej pory Ryanair informował pasażerów o problemach z połączeniami z 3- lub 1-tygodniowym wyprzedzeniem.

Odwołane loty z Polski

Warto śledzić uważnie informacje o odwołanych rejsach, ponieważ znajduje się wśród nich kilka połączeń do lub z Polski. Są one realizowane między innymi na trasach Warszawa-Modlin – Sztokholm-Skavsta, Kraków – Sztokholm-Skavsta, Gdańsk – Sztokholm-Skavsta, Bruksela-Charleroi – Kraków itd. Wszelkie informacje na temat odwoływanych połączeń można znaleźć na stronie linii lotniczych.

komentarze 2

  1. buntownik pisze:

    Ryanair coś często ostatnio strajkuje. Szkoda tylko, że cierpią na tym pasażerowie, którzy często kupuję bilety w kilkumiesięcznym wyprzedzeniem :/ Rozumiem, że w ten sposób chcą dochodzić jakiś swoich praw, ale czy musi się to odbywać takim kosztem?

  2. LubięLatać pisze:

    Niestety, żeby ktoś w ogóle zwrócił uwagę na problem, to najlepsza jest właśnie taka forma strajku. Jeśli nie dotknie on klientów, to nie dotknie też firmy, nie wpłynie na jej wizerunek ani dochody.

Dodaj Twój komentarz