Ile zarabia polski ksiądz?

15.04.2010 16:19
Christophe Karaba (PAP/EPA)

Fot. Christophe Karaba (PAP/EPA)

Zaglądamy do kieszeni duchownych.

Lubimy zaglądać do cudzego portfela, majątki księży interesują nas szczególnie. Wszak bogacenie się kleru było zawsze na ostrzu największej krytyki jego przeciwników. A ile zarabia polski ksiądz? Temat bardzo trudny do przeniknięcia, ponieważ przejrzystość finansowa polskich parafii pozostawia wiele do życzenia, a i sami księża się są z reguły skorzy do wyjawiania wysokości swych dochodów.

W instytucji takiej jak Kościół, wpływy księży są uzależnione od regionu, w jakim znajduje się parafia, zakresu obowiązków i hojności wiernych. Stąd różnice często większe niż w „cywilnych” profesjach. I jak obrazowo mówi wielu kapłanów, polski kościół to morze biedoty poutykane wyspami dostatku. Czy tak jest rzeczywiście?

Dwa tysiące dorobi w szkole

Zacznijmy od wyobrażenia przeciętnego Polaka na temat dochodów księży. Spore, większe niż przeciętne – powie większość z nas. Badanie CBOS sprzed kilku lat podaje, że zarobki księży w powszechnej świadomości Polaków są postrzegane jako szczególnie zawyżone. Jak bardzo? Według nas księża zarabiają średnio 5026 zł. Może to częściowo tłumaczyć spadające wpływy z tac, na które narzekają polscy duchowni. A jak jest naprawdę?

Najbogatsi duchowni sami przyznają, że gros dochodów czerpią z dzierżawy gruntów i budynków. Do tego dochodzą zarobki księży w instytucjach świeckich – wielu z nich pracuje w szkole lub w innej instytucji typu areszt śledczy, więzienie, wojsko, straż graniczna itp. Ich wynagrodzenie jest tu dokładnie takie, jak świeckich kolegów po fachu.

Najczęstszym miejscem pracy księdza jest szkoła. Najsłabiej opłacany nauczyciel-stażysta zarabia 1800 zł brutto (na rękę - około 1320 zł). Nauczyciel dyplomowany, stojący na najwyższym szczeblu drabiny awansu ma na rękę ponad dwa razy tyle: 2918 złotych. Z nadgodzin ksiądz-nauczyciel dostanie około 150 zł miesięcznie, do tego dochodzą trzynastki, "wakacyjne", szkoła płaci ZUS. Z drugiej strony ksiądz raczej nie dorobi udzielając korepetycji.

Czy zarobki w takiej wysokości powalają na kolana? Na pewno nie, ale pamiętajmy, że ksiądz ma jeszcze obowiązki parafialne, które też przynoszą mu pieniądze. Jak duże? Tu w sukurs przychodzi raport portalu wynagrodzenia.pl.

Stówkę zgarnie z praw stuły

W raporcie czytamy m.in., że podstawowym dochodem polskiego księdza jest stypendium mszalne, czyli ofiara składana przez wiernych przy odprawianiu mszy w określonej intencji. Takie stypendium z całego miesiąca, teoretycznie, powinno być traktowane jako miesięczna pensja. Ksiądz ma obowiązek zapisywania owych datków w księdze parafialnej, następnie w zależności od decyzji proboszcza, zatrzymuje je dla siebie lub dzieli na wszystkich księży pracujących w parafii.

Ofiary na mszę św. wynoszą około 50 złotych. Pamiętajmy jednak, że ksiądz ma prawo do ofiary z jednej mszy dziennie, nawet jeśli odprawia ich więcej. Miesięcznie daje to średnio 1200-1600 zł w dużej parafii, a w parafii niewielkiej, np. wiejskiej - około 500-700 zł.

Według Katolickiej Agencji Informacyjnej kolejnym źródłem pieniędzy dla polskich księży są prawa stuły (iura stolae). To ofiary składane przez wiernych przy okazji sakramentów: chrztu (ok. 100 zł), ślubu (ok. 500 zł), pogrzebu (ok. 800 zł), czy poświęcenia przedmiotów i miejsc oraz zapowiedzi.

I tu znowu wychodzą wielkie różnice. W niektórych parafiach księża udzielają dużej liczby ślubów czy chrztów, w innych panuje zastój. Część parafii ma ustalone minima czy wręcz stawki za udzielenie danego sakramentu, pozostałe zadowalają się tym, „co łaska”.
Wikarzy mają mniej z okazji iura stolae, ale z intencji mszalnych mamy po tyle samo, a ich dochody są uzupełnione przez pensje ze szkół, gdzie pracują jako katecheci – wyjaśnie w "Dzienniku" proboszcz ks. Edward Baniak z Krakowa.
Prawa stuły najczęściej dzielone są pomiędzy wszystkich księży w danej parafii. Efekt? W zależności od wielkości i zamożności mieszkańców, ksiądz otrzymuje z tego tytułu od 100 do 5000 zł.

Źródłem dochodu jest dla księży kolęda. Przy założeniu, że odwiedza dziennie 20 rodzin, zbierze w kopertach tysiąc złotych. Ale uwaga, kasa kolędy jest do podziału w parafii.

Zero zbierze z tacy

Na koniec warto dodać, że księża nie mogą żyć z kolekty, czyli zbiórki na tacę. Z pieniędzy zebranych w ten sposób finansowane jest funkcjonowanie parafii oraz sprawowanie kultu, a więc wino mszalne, świece, ornaty, pensje pracowników kościelnych.

Mitem jest także to, że polscy księża nie płacą podatków
. Duchowni, którzy nie otrzymują dodatkowych dochodów i nie są katechetami, płacą podatek zryczałtowany zależny od liczby parafian. Składkę ZUS księża parafialni muszą płacić sami (wyjątek stanowią ci pracujący w szkołach na etacie katechetów). Składka duchownych ze zgromadzeń zakonnych pochodzi z tzw. funduszu kościelnego powstałego w 1950 r. po odebraniu Kościołowi gruntów.

Ile zarobi polski duchowny?

Najuboższy ksiądz, nie uczący w szkole: 600 zł
Ksiądz uczący w szkole: 1600 zł
Wikariusz uczący w szkole, z bogatej parafii: 4000 zł
Proboszcz: 2-10 tysięcy zł
Biskup: 500-700 zł kieszonkowego plus utrzymanie.
Tagi: Kościół, ksiądz, zarobki

Następny tekst:

sxc.hu Kolejny producent wycofuje swoje samochody

Dodaj komentarz

Komentarze

Gość 2010-04-16 00:11:24 Odpowiedz Zgłoś

zapomnieliscie napisac o datkach z a intencje mszalne oraz corocznych wypominek i... zapomnialem jaka to nosi nazwe.
0

Gość 2010-04-16 00:21:10 Odpowiedz Zgłoś

heeeheee...po pierwsze: jak tacy biedni to za co te fury zmieniają co 2-3 lata?...2 kto daje 50zł na kolędzie (1000/20 domów), 50 zł na mszę, chrzty 50zł...to jakieś brednie, ja znam ceny 4x takie (małopolska)...więc i zarobki są 4x większe niż podane, tzn nie 5000 tylko 20 000...i z tym się zgodzę!...
2+

Gość 2010-04-16 00:41:14 Odpowiedz Zgłoś

No cóz, autorzy artykułu najwyrażniej zapomnieli, że każda parafia w zaleznosci od wielkosci musi odprowadzic podatek do kurii(w najwiekszych parafiach kilkaset tysiec rocznie). Ponadto kościół za darmo się nie oswietli, woda sama nie poplynie, a zimą ogrzewanie tez nie jest darmowe.
Zanim ktoś sie zacznie wypowiadac niech posiadzie wpierw jakas kompletna wiedze na ten temat!
3+

Damian 2010-04-16 00:45:43 Odpowiedz Zgłoś

Ja widzialem biednego ksiedza. A z tym Audi A6 to bym nie przesadzal. Moja parafia jest duza i stosunkowo bogata, a proboszcz jezdzi renault clio, wikariusze tez nie maja takich samochodów .
7+

Gość.... 2010-04-16 00:46:58 Odpowiedz Zgłoś

To są bajki.
5+

Gość 2010-04-16 00:51:15 Odpowiedz Zgłoś

Gość No cóz, autorzy artykułu najwyrażniej zapomnieli, że każda parafia w zaleznosci od wielkosci musi odprowadzic podatek do kurii(w najwiekszych parafiach kilkaset tysiec rocznie). Ponadto kościół za darmo się nie oswietli, woda sama nie poplynie, a zimą ogrzewanie tez nie jest darmowe. Zanim ktoś sie zacznie wypowiadac niech posiadzie wpierw jakas kompletna wiedze na ten temat!


może nie mam wiedzy na temat ich przyziemnych wydatków ale jako taksówkarz przy najmniej raz w tygodniu wiozę księży z mojego miasta do elitarnego burdelu gdzie za trzaśnięcie drzwiami płaci się 500zł. za kurs dostaję 50 zł ekstra i to wszystko z jałmużny od parafian
4+

Gość 2010-04-16 00:51:23 Odpowiedz Zgłoś

Ceny chyba X 4 więc i zarobki !!! Tak przynajmniej jest w mojej wsi, a on tu pisze że na wsi jest gorzej chłopie na wsiach to dopiero księża mają raj bo tępe babki zamiast dać wnukowi to księdzu kieszeń wypychają. Na wsiach jeszcze ciemnogród i ksiądz to jak bóg szkoda że go w rękę jeszcze nie całują !!!
A poza tym to ciekawe jak sobie ojciec dyrektor kupił Maybacha z zarobków 5 tyś ha ha ha gdzie cena to ok 2.000.000 zł
5+

Gość 2010-04-16 01:01:57 Odpowiedz Zgłoś

Gość zapomnieliscie napisac o datkach z a intencje mszalne oraz corocznych wypominek i... zapomnialem jaka to nosi nazwe.

U nas na wypominki stawka tysiąc zł
3+

Gość 2010-04-16 01:04:50 Odpowiedz Zgłoś

nasza praca to służba ludziom, zarabiamy więcej niz przeciętnie ale tez pracujemy po 12-15 h, nasze zarobki to NIC w porównaniu z zarobkami prezesów firm państwowych, poza tym My tez chcemy jechać na urlop do Egitu , a Nasze dzieci też mają potrzeby - z Panem Bogiem - Naprzód Rycerze Chrystusa
5+

Gość 2010-04-16 01:11:51 Odpowiedz Zgłoś

Gość jestem księdzem i chciałbym dodać, że nieprawdą jest, że katecheci nie płacą ZUSU od parafii!!! Płacą, a oprócz tego podatek ryczałtowy i podatlki wewnątrzkościelne! Ja co miesiąc do diecezji płacę 150 zł, na ZUS 120 i podatek kwartalnie 100
2+
Strona 1 z 59 1 2 3
9 To już prawdziwa inwazja małych polskich browarów. Zobacz, co oferują 17.10.2014 15:16
11 To McDonald's? Niezupełnie... Zobacz, jak podrabiają słynne hamburgery 03.09.2014 10:30
Sponsorowane