GOSPODARKA: Świat przeżywa kryzys, co się dzieje w Afryce?

17.10.2008 16:43
stock.xchng

Fot. stock.xchng

Czy Afryka jest przygotowana do zawirowań na rynkach finansowych?

Do tej pory afrykańskie banki nie zostały bezpośrednio dotknięte kryzysem, który wywołuje przerażenie w krajach rozwiniętych. Ale to szybko może się zmienić, a skutki zawirowań gospodarczych dla Czarnego Lądu mogą okazać się tragiczne - pisze "Forbes".

Światowy kryzys potraktował łagodnie nawet dwie największe gospodarki w Afryce - RPA i Nigerię. Powód? Systemy finansowe afrykańskich państw nie są zbyt mocno zintegrowane ze światem.

Większość banków pozostaje w rękach instytucji lokalnych, a zasięg ich działania jest ograniczony. Zagraniczne banki, które posiadają tam swe udziały, na razie nie ucierpiały. Ponadto popyt na bardziej skomplikowane instrumenty finansowe jest w Afryce ograniczony. Tamtejsze banki nie zaistniały na wtórnym rynku kredytów hipotecznych, który tak bardzo osłabił europejskich i amerykańskich graczy.

Ogromne znaczenie dla Afryki ma sytuacja w Chinach. Chińsko-afrykański handel wzrósł o ponad 62% w ciągu ośmiu miesięcy tego roku do 74 miliardów dolarów. Wielu afrykańskich polityków wierzy, że więzi gospodarcze z Chinami będą chronić ich gospodarki przed niszczycielskim działaniem recesji.

"Forbes" zauważa, że jeśli nie Chińczycy nie zanotują gwałtownego spowolnienia gospodarki, a ceny ropy naftowej i innych towarów pozostaną niskie, skutki dla Afryki będą zróżnicowane:

Eksporterzy ropy naftowej mogą odczuć pogorszenie bilansu płatniczego. Jeśli jednak cena ropy nie spadnie poniżej kwot założonych w budżetach, poważne problemy są mało prawdopodobne.

Skutki dla importerów ropy będą zależne od równowagi pomiędzy cenami ropy i ziarna, a także metalu i innych towarów eksportowych. W rezultacie wiele gospodarek Afryki - zwłaszcza tych z ograniczonymi rezerwami walutowymi - może napotkać trudności w utrzymaniu wzrostu gospodarczego.

Istnieje jeszcze kilka innych czynników, które mogą zaburzyć perspektywy wzrostu w Afryce. Wśród nich najistotniejsze są transfery pieniężne emigracji, które stały się ważnym źródłem dewiz i dochodów gospodarstw domowych w wielu krajach afrykańskich. Niedobrym znakiem byłaby też redukcja napływu kapitału zagranicznego, co zahamuje rozwój infrastruktury.

Bank Światowy ostrzega, że ograniczenie programów pomocy zagranicznej spowoduje znaczne pogorszenie jakości życia wielu mieszkańców Afryki (mówi się m.in. o AIDS) Ponadto, wiele krajów stanie w obliczu rosnącej inflacji, nierównowagi makroekonomicznej oraz rosnącego bezrobocia.

Tagi: Afryka, banki, gospodarka, kryzys

Następny tekst:

stock.xchng BANKI: Polacy przestają ufać bankom i likwidują konta

Dodaj komentarz

Komentarze

antek 2008-10-17 17:24:44 Odpowiedz Zgłoś

U nas jeszcze nie Afryka ale ja potrzebuje kredytu na zakup domu pod koninem .kto ma teraz najlepsze w ofercie? wiecie może?
0

Gość 2008-10-17 19:25:53 Odpowiedz Zgłoś

Tu napewno sobie jakis fajną opcje kredytu wybierzesz :
http://www.wirtualnybankier.systempartnerski.pl/kredyty-mieszkaniowe.html

Powodzenia
1+

Gość 2008-10-17 20:42:37 Odpowiedz Zgłoś

Od dziesięcioleci tylko pomoc dla Afryki.pomoc dla Afryki.A oni to pożerają i biją się dalej.Może by pozwolić im wybrać własne losy?
1+

Gość 2008-10-17 21:20:26 Odpowiedz Zgłoś

[cytat][autor] Gość [/autor] Od dziesięcioleci tylko pomoc dla Afryki.pomoc dla Afryki.A oni to pożerają i biją się dalej.Może by pozwolić im wybrać własne losy? [/cytat

tez juz nie moge tego sluchac.
a oni ani tego nie docenia ani nie spozytkuja.
zenada.
nie dam na afryke ani grosza. jak zechce byc dobroczynca to wiem gdzie zyja biedni na mojej ulicy.
0

Gość 2008-10-18 11:11:19 Odpowiedz Zgłoś

"Niedobrym znakiem byłaby też redukcja napływu kapitału zagranicznego, co zahamuje rozwój infrastruktury."

no nie moge! a co oni tam w ogóle rozwijaja??? chyba przestepczosc i choroby.
smutne ale prawdziwe
1+

Gość 2008-10-18 12:44:37 Odpowiedz Zgłoś

celne strzaly w kontekscie afrykan, lata pomocy a i tak nic sie nie zmeinia.... szkoda czasu i funduszy, u nas tez sa biedne dzieci..........
1+

Gość 2008-10-18 14:42:45 Odpowiedz Zgłoś

Do Afryki , zamiast ciezarowke jedzenia w pierwszej kolejnosci powinni wyslac 2-3 ciezarowki prezerwatyw, i co najmniej 3-5 ciezarowek lopat, motyk i grabii. Niech sie w koncu wezma za robote a nie tylko sie bija. Nie maja technologii na wyprodukwanie lopaty, a posiadaja bron. W Polsce musimy zap...... od rana do wieczora a tym to w glowie tylko rewolty.
1+

Gość 2008-10-18 16:53:34 Odpowiedz Zgłoś

Gość Do Afryki , zamiast ciezarowke jedzenia w pierwszej kolejnosci powinni wyslac 2-3 ciezarowki prezerwatyw, i co najmniej 3-5 ciezarowek lopat, motyk i grabii. Niech sie w koncu wezma za robote a nie tylko sie bija. Nie maja technologii na wyprodukwanie lopaty, a posiadaja bron. W Polsce musimy zap...... od rana do wieczora a tym to w glowie tylko rewolty.


BRAWO!!!
1+

Gość 2008-10-18 16:53:58 Odpowiedz Zgłoś

nie obchodzi mnie afryka!!!
my tez mamy problemy.
0

Gość 2008-10-18 19:59:24 Odpowiedz Zgłoś

afryka? a kogo to obchodzi?
0
Strona 1 z 2 1 2
9 To już prawdziwa inwazja małych polskich browarów. Zobacz, co oferują 17.10.2014 15:16
11 To McDonald's? Niezupełnie... Zobacz, jak podrabiają słynne hamburgery 03.09.2014 10:30
Sponsorowane