HOTPORADY: Jak przekształcić użytkowanie wieczyste we własność

20.06.2012 17:27
sxc.hu

Fot. sxc.hu

Nie jest to takie trudne?

Użytkownik wieczysty gruntu ma uprawnienia zbliżone do jego właściciela. Może wznosić na nim budynki i inne urządzenia, sprzedać go lub zapisać w testamencie. Niezależnie od tego oddający w użytkowanie działkę Skarb Państwa czy gmina w dalszym ciągu pozostają właścicielami nieruchomości i trzeba uiszczać im opłaty roczne. Dlatego wiele osób decyduje się na przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności. Postawnowiliśmy więc przyjrzeć się jak to zrobić.

Aby przekształcić nieruchomość we własność wystarczy złożyć wniosek do odpowiedniego organu administracyjnego, w zależności od tego, czy nieuchomość podlega pod Skarb Państwa czy jednostkę samorzadu terytorialnego. Dokument powinien zwierać żądanie przekształcenia użytkowania wieczystego. Od rozstrzygnięcia w zakresie przekształcenia przysługują środki odwoławcze, a także możliwość zaskarżenia decyzji w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Czas trwania całego procesu jest uzależniony od złożności sprawy, może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy.

Opłata za przekształcenie jest ustalana w decyzji o przekształceniu - na podstawie przepisów Ustawy o gospodarce nieruchomościami. Jej wysokość zależy głównie od rynkowej wartości prawa własności gruntu oraz dotychczasowego okresu trwania użytkowania wieczystego. Opłata może zostać rozłożona na raty od 10 do 20 lat, z atrakcyjnym oprocentowaniem.

Dotychczasowi właściciele gruntów zwykle przyznają przy tym bonifikaty są one ustalane indywidualnie. W grupie uprzywilejowanych są nieruchomości wpisane do rejestru zabytków, przysługuje im zniżka w wysokości 50% opłaty. W przeszłości bonifikaty sięgały i 95 proc. Na nieodpłatne przekształcenie mogą liczyć także spółdzielnie mieszkaniowe.

W ocenie ekspertów Deloitte, przekształcenie może być przeprowadzone na korzystnych warunkach i chronić przed ryzkiem kilkusetprocentowych wzrostów opłat z tytułu użytkowania wieczystego w przyszłości.

- Podstawą decyzji o przekształceniu powinna być przede wszystkim indywidualna analiza przypadku. To co należy rozważyć, to przede wszystkim ryzyko związane z prawidłowym ustaleniem wysokości opłaty z tytułu przekształcenia, a w przypadku niekorzystnego rozstrzygnięcia, konieczność przeprowadzenia procedury odwoławczej. Przedsiębiorcy muszą także pamietać o potrzebie uzyskania akceptacji banku finansującego nabycie danej nieruchomości - podkreśla Marta Kamionowska z Deloitte.

Warunkiem zakwalifikowania się do przekształcenia jest co do zasady fakt posiadania prawa użytkownia wieczystego na dzień 13 października 2005 r.

- Wyłączone z możliwości przekształcenia są nieruchomości oddane w użytkowanie wieczyste państwowym i samorządowym osobom prawnym, a także spółkom handlowym, w odniesieniu do których Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego jest podmiotem dominującym. Dodatkowo, wykluczone są firmy, wobec których toczy się postępowanie administracyjne, mające na celu nabycie nieruchomości lub jej części pod inwestycję w publicznym celu. Specjalną grupą wyłączoną z procesu przekształceń są także grunty oddane w użytkowanie wieczyste Polskiemu Związkowi Działkowców - zaznacza Kamil Żurek, radca prawny, managing associate w Deloitte Legal.

[#Z=22966#]
Tagi: nieruchomości, porady, prawo, użytkowanie wieczyste, własność

Następny tekst:

sxc.hu HOTPORADY: Tak się szpieguje konkurencję

Dodaj komentarz

Komentarze

Gość 2012-06-19 20:14:39 Odpowiedz Zgłoś

a co jak koś wykupił na własność a gminy nadal to uważają za własność i nakładają coraz większy podatek choć ziemia leży odłogiem bo właściciele nie mogą jej wykorzystywać rekreacyjnie gdyż gmina mimo że nie jest właścicielem tych działek to nakłada podatek jako działka składowa i jako rzekomo gospodarstwo jak to moa wyglądać że zamieszkanie jest na drugim końcu polski a gmina mimo że nie jest własnością działki to nie pozwala postawić altanki w celu wypoczynku na działce a więc skoro jest te gołe pole nie ma możliwości tam przebywać to za co gmina nakłada podatki na naszą własność czyli sprzedała a nadal czuje się właścicielem a w dodatku wyłudza kasę z dotacji bo ma jako całość i choć leży odłogiem to biorą dotacje że niby prowadzimy działalność a to nie prawda płacimy bo ktoś nasz okrada nakładając taka opłatę .
0

Gość 2012-06-20 11:39:35 Odpowiedz Zgłoś

to jest prawdziwy przekręt bo na ziemię leżącą odłogiem wyłudzają kasę na czyjeś konto że niby działalność a właściciel działki nie ma nawet możliwości na tej działce wypoczywać bo gmina nadal uważa za swoją i nie pozwala postawić zadaszenia to jak można na niej wypoczywać jak ona jest na drugim końcu polski a podatki gmina nakłada i to jest przestępstwo i to trzeba głosić do prokuratury bo nas zadłużają po za naszą wiedzą a to jest przestępstwo.
0

Gość 2012-07-26 00:59:53 Odpowiedz Zgłoś

Ci,ktf3rzy krzyczą,że Wanda jest w PO i delatgo ma plecy u Wojewody i w Sądach,powinni wiedzieć,że Ona nie jest członkiem tej partii.Byłem w Jej Komitecie Wyborczym,a jestem członkiem PiS-u od samego początku tej partii.Jednym z celf3w tego Komitetu było,żeby w gminie prawo znaczyło prawo .Jak jest to widać na tym przykładzie,gdzie to prawo wsposf3b bezczelny i arogancki jest łamane.Adam,zgadzam się z Tobą,żeby pracownik miał decydować,kto ma zostać jego przełożonym,to by była zwyczajna anarchia.Zresztą,to juz było przerabiane w czasach Wielkiej Rewolucji Francuskiej czy Październikowej oraz na przełomie lat 40/50-tych ubiegłego wieku w Polsce.
0

Gość 2012-07-26 09:10:09 Odpowiedz Zgłoś

Szmajdziński jest szarą eminencją SLD. Znamienne były i są kofenrnecje prasowe, w ktf3rych brał i bierze, udział. Zawsze stoi nieco z tyłu i kontroluje, a nawet podpowiada innym. Jednak postanowił wyjść z cienia, gdyż ławka SLD się sfilcowała.A Arłukowicz, uciekinier /w niesławie/z SDPL, wciąż chce się wkupić nowym kolegom z SLD i robi wszystko po linii, jaką Sojusz przybrał, np. wobec PiS. Sam się na pierwszą linię nie wysunął.
0

dnhoebjq 2016-07-31 12:35:28 Odpowiedz Zgłoś

vFe3zo iabceciwapxw, [url=http://ybgketwojwew.com/]ybgketwojwew[/url], [link=http://ghavaelgnvkr.com/]ghavaelgnvkr[/link], http://zmaxeikvagxf.com/
0

aebtfyk 2016-08-11 06:02:47 Odpowiedz Zgłoś

xDS3JL ffbellvcgfpf, [url=http://oeoikmpwguiq.com/]oeoikmpwguiq[/url], [link=http://vqtdzhbafyxy.com/]vqtdzhbafyxy[/link], http://rwhgudmbzoyg.com/
0

arelhgvfp 2016-08-16 20:30:46 Odpowiedz Zgłoś

e2xsF6 zlpwejhgamni, [url=http://jcrjoxdkicxb.com/]jcrjoxdkicxb[/url], [link=http://hiegiwghgwsq.com/]hiegiwghgwsq[/link], http://deicrggrthyu.com/
0

salcekjifv 2016-08-25 18:18:36 Odpowiedz Zgłoś

HjraHX yjfbpetbuzjp, [url=http://djyppssscbyb.com/]djyppssscbyb[/url], [link=http://znkmyebaktix.com/]znkmyebaktix[/link], http://rneolsjjnmqd.com/
0

zkwrjpood 2016-10-03 20:54:24 Odpowiedz Zgłoś

6EFUig kogsoizhvbsb, [url=http://paitrfxtoowu.com/]paitrfxtoowu[/url], [link=http://dhdbqycbilsg.com/]dhdbqycbilsg[/link], http://dfrjzniwuylj.com/
0

jochepbma 2017-01-09 22:28:40 Odpowiedz Zgłoś

CBj9V0 vzwnkopuqgvj, [url=http://umvahngfojew.com/]umvahngfojew[/url], [link=http://mgrhrmphhefl.com/]mgrhrmphhefl[/link], http://uqunvbvlldaf.com/
0
Strona 1 z 2 1 2
9 To już prawdziwa inwazja małych polskich browarów. Zobacz, co oferują 17.10.2014 15:16
11 To McDonald's? Niezupełnie... Zobacz, jak podrabiają słynne hamburgery 03.09.2014 10:30
Sponsorowane