HOTPORADY: Dlaczego płacimy za ogrzewanie cały rok...

30.11.2012 01:45
dreamstime

Fot. dreamstime

...skoro jedynie zimą mamy ciepłe kaloryfery?

Od niedawna znów zaczęły nam grzać kaloryfery. Z jednej strony super, bo w mieszkaniu będzie cieplutko, z drugiej - wzrosną rachunki. Cóż poradzić, idzie zima, więc grzać trzeba. Za to gdy robimy porządek w rachunkach z poprzednich lat, niektórzy z nas - zwracając uwagę na zasady logiki - zaczynają się zastanawiać, czy aby na pewno zgodne z prawem jest pobieranie przez przedsiębiorstwa ciepłownicze opłat za ciepło (tj. zamówioną moc cieplną i usługi przesyłowe), w miesiącach letnich, w których dostawa ciepła nie występuje? Bo przecież w wakacje też musieliśmy za ciepło płacić.

Mimo, że faktycznie brzmi to trochę paradoksalnie, nie tylko okazuje się być praktyką pożytyczną dla mieszkańców, ale przede wszystkim jest zgodne z prawem - potwierdził to w swojej interpretacji Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO). Konkretnie chodzi o przepisy rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzenia w ciepło.

Ile konkretnie kosztuje ogrzanie naszych mieszkań? Dowiemy się z umowy sprzedaży ciepła. To właśnie tam (lub w umowie o świadczenie usług przesyłania i dystrybucji) powinny być wyszczególnione rodzaje opłat pobieranych od odbiorców ciepła oraz podstawy i sposób ich obliczania. Jeśli mieszkamy w bloku, to umowę sprzedaży ciepła zawarł z przedsiębiorstwem właściciel budynku lub zarządzający budynkiem. Czyli mówiąc prościej: spółdzielnia mieszkaniowa lub wspólnota. Odbiorcą ciepła nie są więc konkretni lokatorzy budynku, a właśnie spółdzielnia czy wspólnota, która jest zobowiązana rozliczyć koszty ciepła dostarczonego do budynku.

Wysokość opłat pobieranych od lokatorów powinna wynosić dokładnie tyle, ile potrzeba na zakup ciepła, więc kwoty nie mogą być bezpodstawnie wymyślane w spółdzielni. Najczęściej stosowana praktyka to pobieranie przez zarządzającego budynkiem opłat stanowiących zaliczki na poczet kosztów dostawy ciepła przypadających na dany lokal. Robi się to co miesiąc, przez cały rok. A potem porównuje się poniesione przez zarządzającego budynkiem koszty związane z zakupem bądź wytworzeniem ciepła dla celów ogrzewania i podgrzewania wody wodociągowej z opłatami (zaliczkami) pobranymi od indywidualnych odbiorców.

Oczywistym jest, że poszczególni odbiorcy ciepła w lokalach płacą jedynie za ciepło zużyte w okresie grzewczym - uspokaja RPO. I czasem może się okazać, że pobrane przez zarządzającego budynkiem opłaty są niższe niż koszty związane z zakupem ciepła. Wtedy może się to wiązać z koniecznością dopłaty.

Zatem obawy, że płacimy za ciepło, którego się nie dostarcza są chybione. Zaliczkowy system pobierania opłat za ciepło w miesiącach, w których jego dostawa nie występuje, po prostu chroni nas przed jednorazową bardzo dużą opłatą w okresie dostawy ciepła.

[#Z=22966#]
Tagi: ciepło, kaloryfery, pieniądze, porady, rachunki

Następny tekst:

dreamstime.com PULS BIZNESU: Fala upadłości (+1)

Dodaj komentarz

Komentarze

Duch Prawdy 2012-11-29 22:08:23 Odpowiedz Zgłoś

Bo słońce świeci...haha.Kto to wymyśla w tym Izraelu?
1-

Gość 2012-11-29 22:29:44 Odpowiedz Zgłoś

czyli w ojczyznie JP II i Walesy zaliczkujemy energetyke- faktury prognozowe, cieplo- prognoza,gaz-prognoza... i kaloryfery z miernikami parowymi, ktore paruja nawet w lecie. a dlaczego nie wolno zalozyc na grzejniki przeplywowych miernikow ciepla? bo w lecie nie paruja? caly ten syf jest na kredyt
1+

Gość 2012-11-29 22:33:36 Odpowiedz Zgłoś

pobieranie prze cały rok za centralne ogrzewanie jest nie zgodne z prawem jest to porostu złodziejstwo nie wszędzie się płaci przez cały rok tylko w tej zasranej warszawie się płaci bo w innych miastach płaci się tylko w sezonie grzewczym ale ze warszawą rządzą nieudaczniki i popaprańce którzy są tylko nastawieni na podnoszeniu podatku a w zamian nic nie dostajemy wiec tak kwitnie złodziejstwo w biały dzień
2-

Gość 2012-11-29 22:37:23 Odpowiedz Zgłoś

co to za idiota napisałem ten artykuł czubek nie ma pojęci co pisze pajacu w wielu miejscowościach się nie płaci latem za ogrzewanie a tylko zimą i nie są to większe kwoty od tych które płaci się przez cały rok
0

Gość 2012-11-29 22:41:48 Odpowiedz Zgłoś

bo w ten sposób łatwiej jest oszukiwać lokatorów.
0

Gość 2012-11-29 22:42:50 Odpowiedz Zgłoś

nie tylko w Warszawie pobiera sie opłaty przez cały rok. Ja mieszkam w Tarnobrzegu i tez płace za ogrzewanie miesiąc w miesiąc....
0

Gość 2012-11-29 23:48:02 Odpowiedz Zgłoś

Gość czyli w ojczyznie JP II i Walesy zaliczkujemy energetyke- faktury prognozowe, cieplo- prognoza,gaz-prognoza... i kaloryfery z miernikami parowymi, ktore paruja nawet w lecie. a dlaczego nie wolno zalozyc na grzejniki przeplywowych miernikow ciepla? bo w lecie nie paruja? caly ten syf jest na kredyt
0

Gość 2012-11-30 00:28:51 Odpowiedz Zgłoś

Tylko jeszcze w TV Trwam i Radio Maryja uświadczysz prawdy. Polecam. Nie jestem ani Pisowcem ani za innymi. Szukam i słucham tylko prawdy. Śmieciowe media to nie dla mnie.
1-

Gość 2012-11-30 01:36:16 Odpowiedz Zgłoś

I co z tego ze płacisz przez cały rok???Płacisz zaliczkowo a koniec każdego okresu grzewczego jest rozliczenie końcowe. Jakbyś płacił przez 6 miesięcy czyli za te w których tylko pobierasz ciepło rachunki byłyby podwójne, a tak są bardziej równomiernie rozłożone. Mi to pasuje.
1-

Gość 2012-11-30 05:40:34 Odpowiedz Zgłoś

a dlaczego wspólnoty nie mają onowiązku załozenia podzielników na wszystkie mieszkania, chciała bym płacic tylko za ciepło zuzyte prze ze mnie a nie byc sponsorem dla kogos !!!
1+
Strona 1 z 4 1 2 3
9 To już prawdziwa inwazja małych polskich browarów. Zobacz, co oferują 17.10.2014 15:16
11 To McDonald's? Niezupełnie... Zobacz, jak podrabiają słynne hamburgery 03.09.2014 10:30
Sponsorowane