HOT PORADY: Ulga internetowa 2013. Jak? Gdzie? Kiedy?

15.02.2013 18:39

Fot. morguefile

Używasz internetu? Skoro to czytasz, to z pewnością tak. A skoro płacisz za używanie internetu możesz skorzystać ze specjalnej ulgi podatkowej. 

Trzeba spełnić dwa warunki: ponieść w roku podatkowym wydatki za użytkowanie internetu i mieć dokumenty to potwierdzające. Papiery powinny zawierać dane identyfikujące kupującego, dane dostawcy usług internetowych, rodzaj zakupionej usługi i kwotę zapłaty (np. faktury VAT, rachunki, dowód wpłaty, potwierdzenie przelewu).

Kwota odliczana od dochodu dotyczy wydatków związanych z użytkowaniem internetu wszędzie i w jakiejkolwiek formie. W ramach ulgi mieszczą się bowiem zarówno wydatki poniesione w związku z łączeniem się z siecią zarówno w domu poprzez stałe łącze, jak i bezprzewodowo, również za pomocą urządzeń mobilnych w komputerze lub telefonie komórkowym. Także rachunki z kawiarenki internetowej uprawniają do ulgi!

Należy koniecznie pamiętać, że ulga internetowa jest limitowana, od dochodu można więc odliczyć wydatki poniesione w roku podatkowym w maksymalnej wysokości 760 zł. Kwestia wydatków poniesionych na instalację, rozbudowę, modernizację oraz serwis i obsługę techniczną internetu nie daje podstaw do ulgi. Ponadto jeśli dostęp do internetu jest tylko jedną z usług kupowanych u danego dostawcy, obok np. telewizji kablowej czy telefonu stacjonarnego, z dokumentu wystawionego przez operatora (np. faktury VAT) musi wynikać kwota wydatków za użytkowanie internetu.

Osoby które korzystały z ulgi w latach ubiegłych, będą mogły odliczyć wydatki na sieć po raz ostatni w zeznaniu podatkowym za 2012 r. Natomiast podatnikom, którzy skorzystają z preferencji po raz pierwszy rozliczając się z dochodów uzyskanych w poprzednim roku, prawo do odliczenia wydatków na internet zachowają również w PIT za 2013 r. (o ile faktycznie w tym roku wydatki z tego tytułu poniosą).

Najczęściej ulgę odlicza się po zakończeniu roku podatkowego, w zeznaniu podatkowym PIT-36 lub PIT-37. Może to nastąpić także w trakcie roku podatkowego (w przypadku podatników uzyskujących dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, działów specjalnych produkcji rolnej, najmu lub umów o podobnym charakterze), ale ostatecznego rozliczenia należy dokonać i tak w zeznaniu podatkowym PIT-36.

Ulgę w trakcie roku mogą rozliczyć tak że ryczałtowcy, ale mogą to także zrobić w składanym po jego zamknięciu zeznaniu PIT-28.

Ulgę odlicza się w załączniku PIT/O, który dołącza się do zeznania.

I jeszcze jedna ważna rzecz: można odliczyć od dochodu wydatki za użytkowanie internetu, o ile nie zaliczyliśmy ich do kosztów uzyskania przychodów na podstawie ustawy o podatku dochodowym lub nie odliczyliśmy ich od przychodu na podstawie ustawy o ryczałcie albo nie otrzymaliśmy w jakiejkolwiek formie ich zwrotu.

Masz pytanie? Problem prawno-podatkowy, a może finansowy? Pisz pod adres pytanie@hotmoney.pl. Najciekawsze sprawy opiszemy.

Tagi: internet, PIT, podatki, porady

Następny tekst:

Państwo zapłaci za nasze nieudane wakacje?

Dodaj komentarz

Komentarze

Gość 2013-02-15 20:24:13 Odpowiedz Zgłoś

najlepiej zlikwidować wszystkie ulgi w tym na dzieci. Zabieracie biednym a oddajecie bogatym kanalie...
45+

Gość 2013-02-16 01:58:34 Odpowiedz Zgłoś

AERO 2 ;-) i miej w******e
1+

Gość 2013-02-16 09:38:25 Odpowiedz Zgłoś

czy portal o2.pl powinie istniec przecież tam wchodza dzieci a jedyne co tam jest to porno !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
4-

Duch Prawdy 2013-02-16 10:09:38 Odpowiedz Zgłoś

Dzieci szatana robią to tak:Trzeba rozproszyć wiernych Jezusowi po różnych krajach,po krajach już zlaicyzowanych,goniących za pieniądzem.(Polska,która pozbyła się środków produkcji jest łatwym celem,ludzie wyjeżdżają,jeszcze plują na ojczyznę,tam" kościół"nie sięga ,służba mamonie,istnieją jednak ludzie ,którzy maja DUCHA).W momencie braku możliwości godziwej zapłaty,przykręcają kurek z kapitałem,w Polsce.Co zostaje? Getto...(robisz co jest tylko możliwe -handel byle czym,produkcja,jej nie ma ,dalsze pogłębianie biedy,taka Palestyna,bez muru).
14+

Patrick 2013-03-13 02:17:39 Odpowiedz Zgłoś

Reading posts like this make surfing such a pleaurse
0

Henrietta 2017-02-28 03:00:57 Odpowiedz Zgłoś

Fiylaln! This is just what I was looking for.
0
9 To już prawdziwa inwazja małych polskich browarów. Zobacz, co oferują 17.10.2014 15:16
11 To McDonald's? Niezupełnie... Zobacz, jak podrabiają słynne hamburgery 03.09.2014 10:30
Sponsorowane