HOT PORADY: Jesteś na L4, mogą cię zwolnić?

08.02.2013 19:12

Atmosfera w pracy zrobiła się mocno napięta, czułam, że jestem "do odstrzału", więc poprosiłam znajomego lekarza, żeby wypisał mi L4. Czy kiedy przebywam na chorobowym pracodawca również ma prawo mnie zwolnić? - zapytuje nasza czytelniczka w liście przysłanym na adres pytanie@hotmoney.pl.

W określonych warunkach - tak. Są sytuacje, kiedy nawet obłożna choroba nie uratuje nas przed gniewem szefa. Ale po kolei...

Po 1. pracodawca może zwolnić pracownika na L4, jeśli zwolnienie trwać będzie dłużej niż 3 miesiące, a nasz staż pracy w danej firmie to mnie niż pół roku.

Po 2. nawet jeśli pracujemy dłużej, niż pół roku, wciąż możemy zostać wyrzuceni z pracy podczas chorobowego. Może się tak stać, jeśli nasza choroba ma związek z wypadkiem w pracy albo jest chorobą zawodową. Ale nie zostaniemy bez pracy z dnia na dzień.

Pracodawca może nas w takich okolicznościach zwolnić dopiero po trzech miesiącach pobierania przez nas świadczenia rehabilitacyjnego (czyli łącznie po około roku, bo najpierw przez 33 dni chorobowe płaci nam zakład pracy, potem przez 182 dni dostajemy zasiłek chorobowy z ZUS, a gdy po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jesteśmy nadal niezdolni do pracy - a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy - możemy dostawać właśnie świadczenie rehabilitacyjne).

Po 3. pracodawca może zwolnić pracownika na L4 jeśli zwolnienie, które go czeka, jest zwolnieniem dyscyplinarnym.

Po 4. szef ma wolną rękę w przypadku naszego L4 także wtedy, gdy nasze zwolnienie jest zwyczajnym kłamstwem. Wtedy może nam grozić dyscyplinarka, albo przynajmniej kara (która swoją drogą na pewno nie poprawi atmosfery w pracy) - pracodawca ma np. wtedy prawo, by nie zapłacić nam wynagrodzenia chorobowego.

Należy więc pamiętać, że i pracodawca, i ZUS mogą nas w każdej chwili skontrolować. Pracodawca przez pierwsze 33 dni (kiedy to on płaci chorobowe), a ZUS w późniejszym okresie. Dlatego nie zdziwmy się, gdy w drzwiach zobaczymy np. panią z działu kadr.

Może ona zostać wysłana przez szefa, by sprawdzić, czy aby na pewno leżymy w łóżku, a nie obijamy się lub pracujemy dla innej firmy.

Masz problem prawno-poda­­t­ko­­­wy? Napisz do nas pod adres pytanie@ho­­t­mo­­­ney.pl. Najciekawsze sprawy opiszemy...

Tagi: porady, ZUS, zwolnienie lekarskie

Następny tekst:

ZUS się chwali: Jesteśmy lepsi od banków!

Dodaj komentarz

Komentarze

Gustawo 2013-02-08 19:18:57 Odpowiedz Zgłoś

pracodawca nie jest lekarzem i nie ma wiedzy medycznej aby stwierdzić czy ktoś udaje chorobę czy nie
32+

gość 2013-02-08 19:42:22 Odpowiedz Zgłoś

Kapitalizm nie ma litości. Te wszystkie ochrony pracownika się już kończą.
5+

Gość 2013-02-08 20:29:39 Odpowiedz Zgłoś

Zus bardzo chętnie kontroluje pracowników na zwolnieniach chorobowych. Muszą być spełnione dwa warunki: powyżej 33 dnia choroby (wcześniej ich nie obchodzi, bo płaci ppracodawca), po drugie - nie moze to być pracownik ZUS (takich nie kontrolują w ogóle). W kazdej chwili powyżej 33 dnia choroby, ZUS może wezwać na komisję , podczas której stwierdza (coraz częściej), że delikwent jest zdolny do pracy i COFA zwolnienie. Czyli lekarz z ZUS traktuje swojego kolegę po fachu jak debila, podważając jego decyzję i kompetencje. Jedynie na zwolnieniu od psychiatry jest szansa utrzymać się dłużej, reszta schorzeń jest bagatelizowana. Dochodze do wniosku, ze w Polsce powinien być tylko jeden lekarz - orzecznik z ZUS, bo on cudownie uzdrawia ludzi. Po co nam kraj chorych ludzi, kiedy możemy wszyscy być zdrowi i pracować do 67 np w chłodni w przetwórstwie ryb.
21+

Kol 2013-02-08 21:18:06 Odpowiedz Zgłoś

Chora babo, z pewnością psioczysz na biedę, na służbę zdrowia ale chętnie bierzesz lewe zwolnienie. Jakie to typowe dla Polaków. Wszyscy są winni ich biedy tylko nie oni sami. Niestety lekarze przyczyniają się w wielkim stopniu do nasze biedy. To są tysiące lewych zwolnień, tysiące lewych rent, a to kwoty idące w dziesiątki miliardów. Typowa polska mentalność, która być może zmieni się nie prędzej niż za dwadzieścia lat.
4+

Roma 2013-02-08 21:25:05 Odpowiedz Zgłoś

Mój sąsiad był dyrektorem firmy w małym miasteczku. Miał problem z lekarzem dającym jednemu z pracowników częste zwolnienia, a pracownik lubił sobie golnąć w knajpie nie przejmując się, że koledzy go widzą. Dopiero kilka zdjęć i postraszenie lekarza spowodowało natychmiastowe wyzdrowienie pijaczka. Takich przypadków bywają tysiące, szczególnie w Polsce wschodniej, a płacimy za to wszyscy biedą.
5+

Jarek 2013-02-09 01:52:38 Odpowiedz Zgłoś

Macie za swoje baranie łby .... a może pokrzyczycie solidarność, solidarność !! To przez solidaruchów mamy teraz zamordyzm i bezrobocie i gorsze świnie jak za czasów komuny !!!
3+

Gość 2013-02-09 08:27:44 Odpowiedz Zgłoś

gość Kapitalizm nie ma litości. Te wszystkie ochrony pracownika się już kończą.
matołku, nie myl kombinatorstwa i tępienia nierobów wszelkiej maści a rzeczywistą chorobą... mentalność Polaka nieroba...
3+

Gość 2013-02-09 10:57:38 Odpowiedz Zgłoś

Idzie nierób na zwolnienie na 10 dni i pracodawca za to płaci, a z czego? No przecież nie z zysku, tylko obcina innym płacę. Mogę nazwać takiego "chorego" złodziejem?
0

Gość 2013-02-09 11:53:56 Odpowiedz Zgłoś

L4 w jakimś stopniu powinno być odciągane od wypocznynkowego
7-

Gość 2013-02-09 13:27:42 Odpowiedz Zgłoś

jednym slowem nie mozna juz nawet chorowac.Przepisy mowia wyraznie,ze niewolnik nie posiada zadnych praw,jesli jest inaczej wowczas mozna go odstrzelic.To jest ta demokracja o ktora glupi lud walczyl pod plaszczykiem solidarnosci.Walesa teraz smieje sie z was i kaze was palowac jak bedziecie strajkowac.
7+
Strona 1 z 2 1 2
9 To już prawdziwa inwazja małych polskich browarów. Zobacz, co oferują 17.10.2014 15:16
11 To McDonald's? Niezupełnie... Zobacz, jak podrabiają słynne hamburgery 03.09.2014 10:30
Sponsorowane