piątek, 19 kwietnia 2024
HotMoney

Dolar umacnia się. Od czego zależy kurs dolara?

Banknoty dolary

W ostatnim czasie można zauważyć drobne wzrosty i spadki kursu dolara, jednak wszystko wskazuje na to, że jego sytuacja się stabilizuje w porównaniu z ostatnimi tygodniami. Poniedziałek zaczął się od wzrostu, wczoraj odnotowano niewielki spadek, co jednak wpisuje się w teorię „wtorku odwrotu”. Jak więc obecnie wygląda kurs dolara i od czego jest on zależny?

Obecna sytuacja dolara

Jeszcze w poniedziałek pojawiło się wiele głosów, że dolar jest coraz mocniejszy, a jego sytuacja stabilizuje się. We wtorek jednak kurs odnotował niewielki spadek, co jednak nie powinno mieć wpływu na sytuację dolara. Przewiduje się bowiem kolejne wzrosty tej waluty. Aktualny kurs dolara wynosi 3,66 zł.

Co ma wpływ na aktualny kurs dolara?

Mówiąc ogólnie, sytuacja na świecie. Głównie wymienia się różnego rodzaju wojny handlowe (przypuszcza się, że Biały Dom może ogłosić sankcje gospodarcze wobec Teheranu, a Chiny rozważają wprowadzenie własnych ograniczeń w handlu)), komentarze FED, a nawet fakt, że obecnie jest środek sezonu wakacyjnego.

zobacz także:  Kuchnia na wymiar czy gotowa - jakie meble do kuchni?

Od czego zależy kurs dolara?

Kurs walut, nie tylko dolara, uzależniony jest od wielu czynników politycznych, społecznych i ekonomicznych. Jednym z ważniejszych wskaźników mających wpływ na pozycję waluty, a PKB, czyli Produkt Krajowy Brutto. Jeżeli on wzrasta, oznacza to, że gospodarka ma się coraz lepiej, a co za tym idzie, umacnia się pozycja waluty. Jeśli natomiast PKB maleje, spada również kurs dolara lub innej waluty. Nie bez znaczenia jest także inflacja. Im większa podaż, tym mniejszy kurs.

Na kurs dolara ma wpływ także bezrobocie. Jeśli ono wzrasta, dolar słabnie. Jeśli natomiast spada bezrobocie, umacnia się waluta. Ogromne znaczenie mają też czynniki polityczne. Jeśli w kraju panuje niestabilna sytuacja polityczna, odstrasza to potencjalnych inwestorów od lokowania kapitału w danym państwie, ponieważ trudno przewidzieć jaka będzie przyszłość gospodarki. Jeśli więc pojawiają się zawirowania polityczne, wtedy dolar również spada. Istotne są także czynniki zewnętrzne, które nie muszą łączyć się z polityką czy ekonomią. Wpływ na kurs dolara mają również katastrofy naturalne czy zamachy terrorystyczne, które obniżają kurs waluty.

zobacz także:  Ile mogę wziąć kredytu? Jak banki oceniają zdolność finansową?

Dodaj Twój komentarz