piątek, 26 kwietnia 2024
HotMoney

Największe bankructwa na świecie, upadają nie tylko firmy, ale także bankrutują kraje

Bankructwo Chrysler

O bankructwach wielkich koncernów i przedsiębiorstw, które zgromadziły aktywa w wysokości kilkudziesięciu miliardów dolarów mówi się głośno. Równie dużo emocji wywołują niepewne sytuacje ekonomiczno-gospodarcze krajów. Które z bankructw odbiły się szerokim echem na całym świecie?

  1. Lehman Brothers Holdings INC.
  2. Grecja
  3. General Motors Corporation
  4. Conseco
  5. Cypr
  6. Chrysler
  7. United Airlines

1. Lehman Brothers Holdings INC.

Gdy mowa o największych bankructwach na całym świecie, w pierwszej kolejności zazwyczaj przywołuje się amerykański bank inwestycyjny Lehman Brothers, który zgromadził aktywa w wysokości 681 mld dol. Jego upadłość nastąpiła w 2008 roku, czego główną przyczyną był spadek wartości akcji powstały na skutek nieregularności lub zaniechaniu spłat rat kredytów hipotecznych przez klientów – było to powszechne zjawisko w USA w latach 2004-2008.

Przy okazji warto wiedzieć, że Lehman Brothers istniał przez 160 lat, natomiast jego bankructwo jest największym przypadkiem w historii finansów.

2. Grecja

Jak wiadomo, bankrutują nie tylko wielkie firmy, ale również kraje. Najwięcej mówi się o problemach finansowych Grecji, w której kryzys rozpoczął się już w 2009 roku na skutek wejścia kraju do strefy euro.

zobacz także:  Windykator – czym się zajmuje? Czy musimy bać się windykacji?

3. General Motors Corporation

Dla wielu zaskoczeniem okazał się upadek jednego z największych koncernów motoryzacyjnych na świecie – General Motors Corporation, który posiadał aktywa w wysokości 91 mld dol i zainwestował m.in. w stworzenie fabryki w Polsce – Zakładu Opel Polska w Gliwicach. Bankructwo tej firmy zostało ogłoszone w 2009 roku, a miesiąc po ogłoszeniu stanu upadłości Departament Skarbu USA zdecydował się ją wykupić – od tego czasu funkcjonuje General Motors Company.

Tutaj jednak historia nie zakończyła się tak źle – po wykupieniu przedsiębiorstwa General Motors ponownie zaczął przynosić zyski i ze względu na wielkość produkcji po raz kolejny stał się gigantem motoryzacyjnym.

4. Conseco

W 2002 roku głośno mówiło się o upadku firmy finansowo-ubezpieczeniowej Conseco, posiadającej aktywa o wartości 61,4 mld dol. Co ciekawe, pomimo bankructwa spowodowanego zadłużeniem, firmie udało się powrócić na rynek rok później.

5. Cypr

Nie tylko Grecja jest krajem, który popadł w poważne problemy finansowe – Cyprowi groziło odcięcie finansowania przez Europejski Bank Centralny, co spowodowałoby upadek największych banków w tym kraju i co za tym idzie – opuszczenie strefy euro. W 2013 roku, w ostatniej chwili, Cypr uzyskał jednak wsparcie finansowe w wysokości 10 mld euro, co umożliwiło ratowanie sektora bankowego.

zobacz także:  Zakup mieszkania obciążonego hipoteką – jak bezpiecznie sfinalizować umowę?

6. Chrysler

Drugim koncernem motoryzacyjnym wzbudzającym tak wiele emocji był Chrysler, którego bankructwo ogłoszono w 2009 roku przez samego prezydenta Barack’a Obamę, przy czym aktywa firmy wynosiły 39,3 mld dol. Akcjami spółki zainteresowało się jednak włoskie przedsiębiorstwo samochodowe Fiat, które początkowo przejęło 20% udziałów, teraz natomiast systematycznie dąży do skupowania kolejnych akcji od rządu.

7. United Airlines

W 2002 roku wniosek do sądu o niewypłacalności zgłosiły amerykańskie linie lotnicze United Airlines. Choć przedsiębiorstwo to wielokrotnie miało problemy finansowe, poważne straty zaczęło odnotowywać po katastrofie World Trace Center. Dlaczego? Ponieważ to właśnie dwa boeingi United Airlines zostały porwane 11 września 2011 roku. Do bankructwa przyczyniła się także odmowa przyznania gwarancji rządowych na nowe kredyty przez Zarząd Stabilizacji Transportu Lotniczego.

1 komentarz

  1. świat tonie w dlugach pisze:

    A ja się zastanawiam kiedy znowu dojdzie do kolejnego światowego kryzysu. Większość krajów jest tak poważnie zadłużona, że nie wiem jakim cudem to jeszcze jakoś funkcjonuje.

Dodaj Twój komentarz