czwartek, 28 marca 2024
HotMoney

Firmy polskie, które przejęli Rosjanie

Wódka Żubrówka

Wiele produktów, które początkowo były polskie, od dawna polskie już nie są i co więcej, nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Są przejmowane przez zagraniczne kapitały i firmy. Jak to wygląda w przypadku Rosji? Które firmy zostały przez nie przejęte?

Polskie firmy przejęte przez zagranicznych inwestorów

Trzeba na wstępie powiedzieć jedno – choć w sklepach i na ulicach często spotykamy produkty, które mają polskobrzmiące nazwy i szczycące się byciem polską marką, tak naprawdę wiele z nich w rękach polskich już nie jest. Często firmy, które pierwotnie zostały założone w naszym kraju i przez jakiś czas funkcjonowały jako przedsiębiorstwa krajowe, były przejmowane przez zagranicznych inwestorów. Zarząd i właściciel się zmieniał, czy też zdobywali oni większość udziałów, ale marka pozostawała w tej samej formie i nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, ze nie jest już polska. Dotyczy to wbrew pozorom wielu popularnych firm i nie jest to żadna nowość, a zakup marki przez zagraniczny koncern często uznawany jest jako produkt warty swojej ceny i z potencjałem.

zobacz także:  Zmiana Kodeksu wyborczego, Nord Stream 2... - przegląd 31 lipiec 2019

Wśród licznych zagranicznych udziałowców można wymienić firmy niemieckie, francuskie, portugalskie, brytyjskie, szwedzkie czy właśnie rosyjskie. Które z polskich marek przejęli właśnie Rosjanie?

Jakie polskie firmy przejęli Rosjanie?

Wbrew temu, co często słyszy się w telewizji o inwazji Rosji na polski rynek czy próbach zdobycia większych udziałów w naszym państwie, jeżeli chodzi o przejęcia polskich obraz rysuje się zupełnie inaczej. Jednym z najczęściej przytaczanych przykładów rosyjskiego przejęcia są polskie wódki, czyli popularna: Żubrówka, Absolwent, Soplica i Bols, które należą obecnie do do rosyjskiej firmy Russian Standard. Z innych przejęć można wymienić jeszcze niegdyś popularny serwis społecznościowy Naszą Klasę, gdzie obecnie największe udziały ma rosyjski gigant Digital Sky Technologies. I w sumie na tym się kończy. Było kilka historii, jak próba przejęcia spółki Azoty Tarnów przez Rosjan, która się nie udała oraz próbę wejścia w polską bankowość, która wywołała skandal. Właściwie na tym można temat zamknąć.

Dlaczego Rosjanie nie inwestują w Polsce?

Nie chodzi tutaj tylko o przejścia polskich firm, ale w ogóle o działania Rosjan w naszym kraju. Rosyjski kapitał w Polsce jest dosyć skromny i choć wiele osób kojarzy takie rosyjskie produkty jak Kaspersky (popularny program antywirusowy czy Novatek (producent gazu ziemnego), Lukoil (sieć stacji benzynowych) i niektóre produkty firmy Unilever też są rosyjskie (Rexona, Dove). Mimo to trzeba przyznać, że nie ma tego wiele.

zobacz także:  Jakie warunki trzeba spełnić żeby dostać kredyt hipoteczny?

Głównym powodem jest polska niechęć do wszystkiego co rosyjskie, a Rosjanie chcący inwestować w Polsce nie mają łatwo. Najczęściej natrafiają na bariery administracyjne, związane z obawą przed politycznym wykorzystaniem. Innym powodem jest forma prowadzenia działalności gospodarczej, który jest zdecydowanie bardziej brutalny i bezwzględny. Rosja w Polsce inwestuje, ale ma ograniczone pole możliwości. Nagonka medialna i publiczne podburzanie robi swoje. Problem polega na tym, że Rosjanie nie mają wiele do zaoferowania i są to głównie surowce, które wykorzystywane są do politycznych rozgrywek, a tego każdy chciałby uniknąć.

komentarze 2

  1. hubabuba pisze:

    Czyli chyba nie ma się co obawiać Rosji? W Polsce nikt raczej za Rosjanami nie przepada i dlatego nie jest zbyt częste przejmowanie przez nich polskich firm, bo po prostu nikt nie wyraża na to zgody.

  2. Sasza pisze:

    W sumie to nie jest za tym, aby jakikolwiek kraj wykupywał nasze firmy. Powinniśmy dbać o polskie marki i nie dopuszczać do takich sytuacji.

Dodaj Twój komentarz