piątek, 29 marca 2024
HotMoney

Największe złoża ropy naftowe? Gdzie są, kto nimi zarządza?

Rafineria

Ropa naftowa nazywana jest także czarnym złotem, które jednocześnie stanowi podstawę naszego życia i bez której, ciężko byłoby nam się obejść. Źródeł ropy na świecie jest kilka, a ten, kto nimi dysponuje, ma kontrolę nad światową gospodarką. Gdzie obecnie znajdują się największe złoża ropy naftowej? Kto nimi zarządza?

Jak wygląda rynek naftowy na świecie?

Rynek ropy naftowej to jeden z najbardziej dochodowych i jednocześnie najmocniej wzbudzający emocje. Kto ma ropę, ten ma władzę i w tym określeniu nie ma ani odrobiny przesady. Rzecz jasna ceny ropy nie zależą tylko i wyłącznie od ustaleń osób nimi zarządzających, ale i od sytuacji politycznej na świecie. Od kilku lat mówi się o wahaniach, a wyraźne spadki mogą wiązać się z wieloma czynnikami, między innymi z rozwojem alternatywnych źródeł energii, szczególnie tych związanych z energią jądrową. Mimo to, ropa nadal stanowi podstawę naszej gospodarki, warto więc wiedzie gdzie znajdują się jej największe źródła.

zobacz także:  Bezpieczne wakacje w Chorwacji: jakie koszty, czego unikać, co trzeba widzieć o chorwackim prawie?

Gdzie znajdują się największe źródła ropy naftowej?

Różne rankingi podają różne liczby, które uzależnione są najczęściej od informacji podawanych przez same państwa, które mogą być nie do końca zgodne z rzeczywistością. Najczęściej podaje się, że największe złoża ropy naftowej można znaleźć w Wenezueli, gdzie oblicza się ich ilość na blisko 298 mld baryłek (czasem nawet powyżej 300 baryłek). Później plasuje się Arabią Saudyjska, Kanada, Irak, Iran, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Rosja, Libia i Nigeria. W licznych zestawieniach nigdy nie pojawiają się Stany Zjednoczone, z kolei z niezależnych obliczeń firmy konsultingowej, mogą posiadać nawet 264 mld baryłek. Wysunęła się na czołowe prowadzenie z powodu licznych złóż łupków, zarówno odkrytych, jak i dopiero odkrywanych.

Kto zajmuje się produkcją ropy naftowej?

Ropa naftowa to produkt należący przede wszystkim do danego kraju, co za tym idzie, każda firm zajmująca się jego wydobyciem podlega władzy państwowej. Dlatego też wymieniając producentów ropy, nie mówi się o firmach, a o krajach. Dodatkowo, część z krajów łączy się w globalnym kartelu OPEC, które zrzesza państwa zajmujące się wydobyciem i dystrybucją ropy naftowej.

zobacz także:  Jak zdobyć kapitał na własną firmę? Kredyty, obligacje korporacyjne, dotacje

Jak wygląda wydobycie ropy naftowej w Polsce?

W Polsce również wydobywana jest ropa naftowa, choć na znacznie mniejszą skalę i w mniejszych ilościach. Pierwszy szyb naftowy powstał już w połowie XIX wieku we wsi Siary. Pierwsza kopalnia ropy powstała 1854 roku założona przez Ignacego Łukasiewicza. Najstarszą rafinerią w Polsce jest ta w Gorlicach uruchomiona w 1884 roku. Obecnie wydobycie ropy w Polsce znajduje się w granicach 939,24 ton (stan za 2017 rok). Na terenie kraju znajdują się 84 złoża ropy, a jej ilość szacuje się na 23,4 mln ton. To jednak zdecydowanie za mało, by zaspokoić potrzeby gospodarki, nie mówiąc już o tym, by złóż tych wystarczyło na długo. W dalszym ciągu prowadzone są jednak poszukiwania nowych źródeł, które mogłyby polepszyć sytuację i zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne.

Dodaj Twój komentarz