piątek, 29 marca 2024
HotMoney

Karty kredytowe, debetowe, zbliżeniowe… typy kart płatniczych, sieci obsługujące karty

płatność kartą

Karta płatnicza to coś, bez czego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w dzisiejszym świecie. Mimo tego, że popularyzacja tej metody płatności nastąpiła stosunkowo niedawno, to bardzo szybko zdążyliśmy się do niej przyzwyczaić. Główną zaletą możliwości dokonywania transakcji bezgotówkowych jest to, ze nie musimy nosić ze sobą dużych sum pieniędzy i mamy stały dostęp do środków zgromadzonych na swoim koncie bankowym. Z jakich typów kart płatniczych możemy korzystać?

Historia kart płatniczych

Przodkiem karty płatniczej jest karta przedpłacona, która dawała możliwość dokonania płatności poprzez wykorzystanie środków dostępnych na rachunku płatniczym przypisanym do karty. Ten rodzaj kart funkcjonuje do dziś, jednak pierwsze wzmianki na jej temat odnotowano już pod koniec XIX wieku. Pomysł ten nie został jednak podchwycony i do tematu powrócono dopiero po I wojnie światowej, próbując stworzyć pierwszy system płatności bezgotówkowych. Na efekty trzeba było czekać do lat 40’ XX wieku.

Pierwsze karty płatnicze zaczęły funkcjonować w Stanach Zjednoczonych. Pełniły one wtedy funkcję upoważnienia do odebrania towaru bez płacenia przy odbiorze, w zamian zapisywany był kredyt na poczet klienta. Możliwość ta powstała w momencie pojawienia się produktu finansowego jakim jest kredyt. Karty płatnicze działające w oparciu o system, który był zbliżony do tego znanego nam współcześnie, zaczęły funkcjonować dopiero w latach pięćdziesiątych. System ten należał do firmy American Express, a karta która trafiła do rąk klientów, to świetnie znana dzisiaj Visa.

zobacz także:  Procent składany, procent prosty – czym są

Typy kart płatniczych

Wśród podstawowych typów kart płatniczych można wyróżnić trzy, a są to karty kredytowe, debetowe oraz obciążeniowe. Oczywiście różnych rodzajów można wymienić znacznie więcej, jednak zależy to od przyjętej klasyfikacji, my wybraliśmy tę, która skupia się na sposobie dokonywania rozliczeń z bankiem.

Karty kredytowe bazują na limicie kredytowym, który przyznawany jest przez bank. Klienci używający tego typu karty płatniczej co jakiś czas dostają z banku, z którego otrzymali kartę kredytową, wykaz dokonanych przy jej użyciu transakcji oraz kwotę, którą muszą uregulować w wyznaczonym terminie.

Karty debetowe są prawdopodobnie najpopularniejszymi obecnie kartami płatniczymi, gdyż wydawane są do większości kont bankowych. Możemy z nich korzystać w momencie, gdy na naszym koncie znajduje się odpowiednia ilość środków, gdyż w chwili użycia takiej karty bank pobiera należność wprost z naszego rachunku. Ten środek płatności nie pozwala na powstawanie ujemnego salda na koncie bankowym, a wykonana transakcja jest od razu księgowana.

płatność kartą zbliżeniową

Karty obciążeniowe to rozwiązanie pośrednie między kartami debetowymi a kredytowymi. Są one połączone z naszym kontem w banku, jednak płatność za wykonywane transakcje jest odroczona. Oznacza to, że aby korzystać z takiej karty musimy się zobowiązać do spłaty całości powstającego zadłużenia w określonym terminie, poprzez wpłacenie pieniędzy na swoje konto. Bank pobiera wtedy należną sumę wprost z naszego rachunku.

zobacz także:  Koszty związane z pogrzebem - lista i ceny

Gdzie możemy płacić kartami płatniczymi?

Aktualnie płatności przy pomocy kart płatniczych dostępna jest w większości sklepów, marketów, stacji benzynowych, restauracji, barów, punktów usługowych, gabinetów kosmetycznych, hoteli, a nawet urzędów, w których dokonuje się różnego rodzaju opłat.

 

Sprawdź tutaj porównanie kart kredytowych – dzięki temu szybko zweryfikujesz, które banki oferują atrakcyjne warunki.

1 komentarz

  1. kangarooo pisze:

    Nie wyobrażam sobie życia bez karty. Serio. W ogóle nie noszę przy sobie gotówki. Wszędzie płacę kartą. Najczęściej zbliżeniowo. Teraz jeszcze sobie wyrabiam kartę Revolut, by stało się to prostsze za granicą.

Dodaj Twój komentarz